W centrum Werony, w samym sercu starego miasta, znajduje się dom, o którym się mówi, że mieszkała tam Julia Kapulet (Julia Capuleti), bohaterka tragedii Williama Szekspira „Romeo i Julia". Legenda głosi, że na balkonie, który można tam podziwiać, stała 14-letnia Julia i wygłosiła słynny monolog. Zakochana dziew­czy­na my­ślała, że jest sama. Ma­rzyła, aby Romeo wyrzekł się swojego nazwiska. Ona też była go­to­wa wyrzec się rodziny, jeśli Romeo przysięgnie, że będzie ją zawsze kochał.

Reklama

Turyści oszaleli na punkcie domu Julii w Weronie

Czy dom w Weronie, który rocznie setki tysięcy przyciąga turystów, jest faktycznie domem Capuletich, tych z tragedii Szekspira? To raczej legenda. Według historyków w XIV wieku mieszkała w tej kamienicy rodzina Capello, która zajmowała się sprzedażą ziół leczniczych. W kolejnych wiekach był tam hotel, a potem zwykły dom mieszkalny.

Krążąca wokół tego budynku legenda sprawiła jednak, że w 1907 roku władze Werony kupiły część zespołu budynków i zamieniły go w atrakcję turystyczną. By podtrzymać szekspirowską tradycję, w miejscu, gdzie była zwykła balustrada, w 1940 roku dobudowano balkon z marmurów pochodzących z weneckiego pałacu z XIV wieku.

W 1940 roku do kamienicy w Weronie dobudowano balkon z marmurów pochodzących z weneckiego pałacu z XIV wieku / ShutterStock

Na dziedzińcu postawiono w 1969 roku pomnik Julii wykonany przez rzeźbiarza Nereo Costantiniego z Werony. Turyści z całego świata fotografują się z jedną ręką spoczywającą na prawej piersi Julii. Legenda głosi, że przynosi to szczęście w miłości. W 2023 r. balkon Julii przychodziło co miesiąc oglądać średnio 170 tys.osób, czyli ponad 5 tys.dziennie

Turyści niszczą posąg Julii

Turystów było dużo i intensywne głaskanie prawej piersi posągu Julii sprawiło, że brązowy posąg uległ zniszczeniu. Przeniesiono go więc w spokojniejsze miejsce.

Pogłaskanie prawej piersi brązowego posągu Julii w Weronie ma przynieść szczęście w miłości. / ShutterStock

W 2014 roku na dziedzińcu domu Julii postawiono kopię brązowego posągu bohaterki tragedii Szekspira. Kopia też zaczęła już ulegać zniszczeniu i na piersi Julii pojawia się dziurka. Władze miasta zastanawiają się, co robić. Czy na dziedzińcu domu Julii postawić kolejną kopię pomnika? Prawdopodobnie tak się stanie.

Werona reklamuje się jako miasto miłości. Legenda, że tu rozegrała się melodramatyczna historia najsłynniejszych kochanków świata, czyli Romea i Julii przyciąga tam tysiące turystów. Władze miasta zorganizowały np. akcję „Sposa mi a Verona" (Wyjdź za mnie w Weronie) – ślub można zawrzeć właśnie u boku posągu Julii, pod słynnym balkonem.