Jesioniki – najbardziej na północ wysunięta część Moraw, sąsiadująca z województwem opolskim - jest przepiękną, zalesioną krainą, przez którą prowadzi wiele szlaków turystycznych. Najwyższe szczyty osiągają prawie 1500 m n.p.m.

Reklama

Spośród nich wyróżnia się majestatyczna góra Praděd (1491 m n.p.m.) z najwyżej położonym ośrodkiem sportów zimowych w Jesionikach. Wspaniałe warunki śniegowe (śnieg pojawia się tu zwykle na początku listopada i utrzymuje się do końca kwietnia), dobrze utrzymane trasy zjazdowe, gęsta sieć tras biegowych zadowolą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

W ośrodku Ramzova tegoroczną nowością będzie 4-osobowy wyciąg narciarski, trzeci w Jesionikach, który zastąpi dotychczasowy 2-osobowy. Pozostałe 4-osobowe wyciągi znajdziemy w Přemyslovie i na Příčnej Górze. Kolejnym udogodnieniem dla narciarzy będzie przesunięcie dolnej stacji wyciągu o 200 metrów niżej, w kierunku dużego parkingu, narciarze będą więc mogli przesiąść się na wyciąg niemal wprost z samochodu.

Nowości w sezonie 2009/2010:

 • Ramzova - czteroosobowy wyciąg narciarski
 • Miroslav - bezpłatny skibus, znaczne zniżki cen karnetów
 • Premyslov - rozbudowany system dośnieżania, zniżki cen karnetów (jednodniowy dla osoby dorosłej obecnie 450 CZK - w ub. sezonie 490 CZK)

Przykładowe ceny karnetów na 6 dni (dorośli):

 • Praded 2100 CzK
 • Cervenohorske sedlo 1900 CZK

www.bonera.cz
www.ok-tourism.czSzumawa - region turystyczny, leżący w południowo-zachodnim rejonie Czech, przy granicach z Austrią i Niemcami, to rozległe pasmo górskie porośnięte lasami, pełne torfowisk i jezior polodowcowych. Piękne krajobrazy, czyste powietrze, zdrowy klimat, górzysty teren, dobra infrastruktura komunikacyjna, liczne miejsca noclegowe stwarzają bardzo dobre warunki do uprawiania aktywnej turystyki letniej i zimowej.

Jednym z największych ośrodków sportów zimowych na Szumawie jest Zadov - Churáňov (15 km od Vimperka), oferujący znakomite warunki miłośnikom narciarstwa zjazdowego i biegowego. Znajdziemy tu 7 tras zjazdowych, idealnych dla rodzin z dziećmi, w większości łatwych i o średnim stopniu trudności, o długości 4,5 km.

Nowości w sezonie 2009/2010:

 • Lipno - juniorzy do lat 18 jeżdżą na skipassy dziecięce, modernizacja snowparku, trasa snowcross z łatwymi przeszkodami i atrakcjami dla rodzin z dziećmi, tor łyżwiarski na jeziorze Lipno - długość 11 km
 • Zadov – Churanov - rozbudowany snowpark, park linowy i snowtubing

Przykładowe ceny karnetów na 6 dni (dorośli):

 • Lipno 2470 CZK
 • Zadov – Churanov 2150 CzK
Reklama

www.sumava.net
www.lazadov.czRegion ustecki - leżący przy granicy z Saksonią, oferuje miłośnikom narciarstwa dużą liczbę tras zjazdowych i biegowych, o różnych poziomach trudności, łączących się z trasami saksońskimi.

Dzięki nowej autostradzie wiodącej z Drezna, góry Kruszcowe (Rudawy) stały się łatwiej dostępne także dla polskich narciarzy. Od niedawna turyści mogą korzystać z około 350 km przygotowywanych tras biegowych, łączących sześć czeskich ośrodków narciarskich w górach Kruszcowych.

Prowadzą one od schroniska górskiego Lesná na Mostecku przez Klíny, Dlouhou Loukę, Bouřňák, Fojtovice do Telnicy. Większość z tych ośrodków jest połączona z trasami niemieckimi, w regionie Holzhau, Altenberg, Seifen. Trasy prowadzą na wysokości od 740 do 950 m.n.p.m.

Nowości w sezonie 2009/2010:

 • Bozi Dar – Neklid - nowy trzyosobowy wyciąg narciarski o długości 1000 m i przepustowości 1900 os/godz.

Przykładowe ceny karnetów na 6 dni (dorośli):

 • Bublava 1460 CzK
 • Bozi Dar – Neklid 1920 CzK
 • Klinovec 2490 CzK

www.kliny.cz
www.kbstopa.cz/dlouha-louka
www.scbournak.cz
www.ski-telnice.cz


Więcej informacji także na: www.czechtourism.com, www.holidayinfo.cz