Jak poinformowała rzeczniczka resortu Małgorzata Woźniak, materiały zamieszczone na stronie ministerstwa (www.mswia.gov.pl) mają być pomocne m.in. dla rodziców, nauczycieli i opiekunów wycieczek. "Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w miniony weekend utonęły 52 osoby, a od początku kwietnia br. blisko 400. Najczęstszą przyczyną jest lekkomyślność i kąpanie się w miejscu niestrzeżonym przez ratowników" - podkreśliła Woźniak.

Reklama

Zaznaczyła, że poradnik ma uczyć, jak bezpiecznie kąpać się w morzu i w jeziorze. Zawiera porady, w jaki sposób korzystać ze sprzętu wodnego - łodzi, kajaków, rowerów oraz na co zwracać uwagę przy ich wypożyczaniu. Zawiera też informacje dla osób zainteresowanych np. kursem na młodszego ratownika WOPR.

Na stronie znaleźć można też informacje o oznakowaniach kąpielisk oraz rady - gdzie, jak i kiedy można z nich korzystać. Są też zasady bezpiecznego opalania się. "Znajdziemy tu także informacje jak można pomóc osobom, które uległy omdleniu bądź oparzeniu słonecznemu" - dodała Woźniak. Są tam również rady dla dorosłych - by nigdy nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu i realnie oceniać swoje możliwości. Zamieszczono także numery telefonów alarmowych, które mogą być przydatne nad wodą, w przypadku zagrożenia.

Inicjatorami akcji "Bezpieczna woda" i autorami poradnika są: ministerstwa - Spraw Wewnętrznych i Administracji, Sportu i Turystyki, Edukacji Narodowej, Zdrowia, a także Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Komenda Główna Policji oraz Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Polska Organizacja Turystyczna.