W ramach trwającego od 11 do 28 listopada Święta Młodej Polskiej Gęsi Owsianej wszystkie restauracje biorące udział w akcji będą serwowały potrawy z gęsiny kołudzkiej. W tym okresie zobowiązane są one do podawania przynajmniej trzech autorskich dań przyrządzonych na bazie gęsiny.

Reklama

"Renoma zaangażowanych w akcje restauracji jest gwarancją, że z dorodnych gęsi, hodowanych w naturalnych, wiejskich warunkach, powstaną kulinarne arcydzieła, godne podniebień smakoszy" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomysłodawca promocji polskiej gęsiny.

Ogromny sukces ubiegłorocznej akcji promującej kujawsko-pomorską gęsinę sprawił, że w tym roku ponownie przygotowano w dniu Narodowego Święta Niepodległości cykl festynów i kiermaszów. Odbędą się one w czwartek w największych miastach regionu - Bydgoszczy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu, Włocławku oraz Rypinie.

Atrakcją takich festynów będzie możliwość degustacji i nabycia potraw sporządzonych z gęsiny. Przez cały czas trwania imprezy członkinie regionalnych Kół Gospodyń Wiejskich będą oferowały gęsinowe specjały, których będzie można odpłatnie posmakować i kupić.

W tym celu wprowadzono gęsie dukaty, czyli rodzaj kuponów służących jako środek płatniczy. Dukaty można nabyć w specjalnych punktach sprzedaży.

Reklama

Województwo kujawsko-pomorskie słynie z uznawanych za najlepsze pod względem smaku i właściwości odżywczych gatunków gęsi w Polsce - białej kołudzkiej oraz rypińskiej. Samorząd województwa od roku popularyzuje potrawy z gęsiny poprzez akcję "Gęsina na świętego Marcina".