"Wszystko, co istnieje w dowolnym miejscu na ziemi, istnieje też w Paryżu" - powiedział kiedyś Victor Hugo. Miasto tętniące życiem, będące od lat mekką pisarzy, filozofów, artystów, projektantów mody, pełne setek kawiarń i restauracji nie pozwoli się nudzić nawet najbardziej wymagającym turystom.

Reklama

Sylwestrowy wypad do Paryża warto dobrze zaplanować, żeby uniknąć niepotrzebnych kłopotów z rezerwacją stolików w klubach lub restauracjach, lub po prostu by nie wpaść w kryzys decyzyjny wywołany nadmiarem możliwości spędzenia czasu. Jedno jest pewne: nie należy ograniczać się do tylko jednej opcji. To niezwykłe miasto oferuje tak wiele, że nawet kilka spędzonych w nim nocy może zapewnić wspaniałe wspomnienia na długie lata.

Pod wieżą Eiffla

Żeby nie przeżyć rozczarowania, warto wiedzieć, że sylwestra w Paryżu najhuczniej obchodzą... turyści. Sami paryżanie niezbyt chętnie celebrują jakiekolwiek masowe (czytaj: nie francuskie) święta. Nie należy się tym jednak zbytnio przejmować, bowiem całe miasto w ostatnich dniach roku jest bardzo silnie nastawione na turystykę i ulice z pewnością wymarłe nie będą.

Podczas sylwestrowej nocy największe tłumy przyjezdnych ściągają pod wieżę Eiffla oraz na udekorowane z rozmachem Pola Elizejskie. Tam odbywają się pokazy sztucznych ogni i iluminacji oraz wspólne odliczanie ostatnich sekund starego roku. Rokrocznie na ulicach Paryża bawi się kilkaset tysięcy osób, w asyście kilku tysięcy policjantów.

Noc w Moulin Rouge

Dla tych, którzy cenią sobie rozrywkę w przestrzeniach zamkniętych i bardziej kameralnych, sylwestrowe bale organizują słynne paryskie kabarety. W ostatni dzień roku huczne rewie odbywają się między innymi w Le Lido de Paris, Le Crazy Horse - oba na Champs-Elysées, czy legendarnym Moulin Rouge na Montmartre.

W sylwestrową noc, za bilet w cenie kilkuset euro, będzie tam można zjeść kolację suto zakrapianą szampanem i obejrzeć zapierające dech w piersiach - zwłaszcza męskiej części widowni - taneczne show. Warto jednak pamiętać, że w Paryżu istnieje również kilkadziesiąt mniejszych kabaretów, w których za dużo niższą cenę będzie można spędzić czas w podobnie przyjemny sposób. Wiele z nich prowadzi rezerwację internetową, tak więc stolik z butelką szampana można zamówić jeszcze w Polsce.

Ekskluzywnie, modnie i smacznie

Sylwester to czas, w którym na paryskich stołach królują ostrygi. Pod koniec grudnia sprzedaje się ich tyle co przez cały rok. Każda właściwie paryska restauracja organizuje sylwestrowy wieczór, dlatego warto z tego skorzystać i spróbować wyśmienitej francuskiej kuchni.

Na bardzo zamożnych turystów czekają luksusowe hotele, takie jak: Crillon, Ritz czy George V. Zaproszenie na sylwestrowy bal kosztować może w nich jednak nawet ponad tysiąc euro. Nie oznacza to wcale, że tym o mniej zasobnych portfelach pozostaje obejść się smakiem.

Dobrze zjeść w Paryżu nie trudno, a w celach kulinarnych z pewnością warto wpaść do którejś z sąsiadujących ze sobą dzielnic: Le Marais, studencko--artystycznej Dzielnicy Łacińskiej lub Odeonu. W pięknych XIX-wiecznych kamienicach znajduje się tu niezwykła wprost ilość restauracji, oferujących menu w najróżniejszych przedziałach cenowych. Tu także mieszczą się najsłynniejsze paryskie kawiarnie: "Le Flore" - w której zwykł przesiadywać J.P Sartre, "Les Deux Magots" lub - najstarsza kawiarnia w mieście - "Procope". Warto pamiętać, że w wielu paryskich lokalach, zwłaszcza w czasie sylwestra, wymaga się odpowiednich strojów.

Miłośników kultury klubowej Paryż również nie zawiedzie. W mieście znajduje się imponująca ilość pierwszorzędnych dyskotek. Od najmodniejszych, takich: jak "Les Bains" czy "Folies Pigalle", przez gigantyczne, kilkukondygnacyjne - jak "La Scala" i "Locomotive", po te bardziej alternatywne - znajdujące się głównie koło Bastylii - jak "Le Balajo".

Zwiedzanie innym razem

Stolica Francji, od lat lansowana jako "miasto zakochanych", w czasie sylwestra sprawdzi się raczej jako miejsce idealne do wypadu w większej grupie znajomych. Przepełnione tysiącami turystów bulwary, zatłoczone butiki i roztańczone dyskoteki nie stworzą raczej zbyt romantycznej atmosfery.

Reklama

W okolicach Nowego Roku niestety lepiej nie nastawiać się również na zwiedzanie. Nawet jeśli muzea będą czynne - co jednak wcale nie jest pewne - to dotarcie do jakiegokolwiek dzieła sztuki będzie wymagało stania w kilkusetmetrowej kolejce. Lepszym pomysłem na wykorzystanie czasu wolnego będzie więc bezcelowa włóczęga po nastrojowych uliczkach Dzielnicy Łacińskiej czy Montmartre'u. Jak bowiem mawiał Baudleraire: nie ma nic przyjemniejszego od zgubienia się w Paryżu.

Dla tych, którzy jednak koniecznie pragną spędzić romantyczny weekend w stolicy Francji, lepszym pomysłem będzie wyjazd niecały miesiąc później, pod koniec stycznia. Wtedy w 13. dzielnicy hucznie obchodzony jest chiński Nowy Rok.

Informacje turystyczne

JAK DOJECHAĆ

Z Warszawy do Paryża można dolecieć bezpośrednim samolotem LOT lub Air France. Różne linie lotnicze prawie przez cały rok wprowadzają oferty specjalne na przeloty z Polski do Francji, najczęściej właśnie do stolicy.

Skorzystanie z takiej oferty wiąże się jednak z koniecznością przesiadki w którymś porcie lotniczym Europy, ale ceny są zazwyczaj bardzo korzystne.

GDZIE SPAĆ

W okresie nasilonego ruchu turystycznego, a takim bez wątpienia jest Boże Narodzenie i Nowy Rok, najlepszym sposobem na gwarancję noclegu - zwłaszcza w Paryżu - będzie wcześniejsza rezerwacja. Jest ona szczególnie przydatna, jeśli planuje się przyjazd w godzinach popołudniowych lub wieczornych.

Pracownicy wielu biur informacji turystycznej pomagają dokonać rezerwacji noclegu w jednym z okolicznych hoteli. Za usługę zazwyczaj płaci się niewielką kwotę, a w niektórych przypadkach należy dać zaliczkę, która jest później odliczana od rachunku za pierwszą dobę hotelową. Biura posiadają informacje, w którym hotelu są wolne pokoje.

Przydatne będą również strony internetowe
www.booking.com
www.planigo.com/Hotel_Paryż
www.europe-cities.com/pl/571/france/paris/hotels/


WAŻNE ADRESY

Ambasada RP we Francji
1, rue de Talleyrand,
75343 Paris Cedex 07
RER, Metro, Autobus: przystanek INVALIDES