Jeszcze kilkanaście lat temu stolica Czech była dziewiczą krainą na turystycznej mapie świata. Niezwykłe zabytki, piękna zabudowa, atrakcyjne ceny, świetne jedzenie i – równie wyśmienite – czeskie piwo powodowały, że Praga dla Polaków stała na pierwszym miejscu wśród miast, które należało zobaczyć. Sylwester w Pradze połączony z nartami na Słowacji był z pewnością najtańszym pomysłem na spędzenie ferii zimowych.

Reklama

Obecnie sytuacja uległa diametralnej zmianie. Pragę co roku odwiedzają tłumy turystów z całego świata, zwłaszcza młodych ludzi z Anglii i Ameryki, którzy z Pragi uczynili coś na kształt imprezowej stolicy Europy Środkowo-Wschodniej. Ceny drastycznie wzrosły, a niedrogiego noclegu w centrum trzeba szukać z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. O ile wyjazd do Pragi w czasie letnich wakacji może przerodzić się w koszmar, o tyle sylwestrowy wypad może okazać się całkiem niezłym pomysłem. Oczywiście nie dla tych, którzy szukają ciszy i spokoju.

Dojazd do Pragi nie nastręcza żadnych problemów. Z większości miast Polski dostać się tam można pociągiem lub samolotem. Mieszkańcy południa kraju mogą wybrać się w podróż samochodem. Turystyczna popularności Pragi ma też swoje dobre strony. Hotel lub hostel można zarezerwować przez internet, wchodząc na jedną z kilkuset zajmujących się tym stron www (www.czechhostels.cz, www.hotel.cz, www.hotelguide.cz). Baza turystyczna Pragi oferuje mnóstwo miejsc noclegowych w najróżniejszych przedziałach cenowych – od tańszych hosteli (od kilkunastu euro od osoby) po kilka pięciogwiazdkowych hoteli (około 100 euro za pokój dwuosobowy).

Podczas sylwestra Praga bawi się przede wszystkim na swoich placach i ulicach. Do najbardziej popularnych miejsc należą tej nocy: Vaclavske Namesti, średniowieczny most Karola i przede wszystkim rynek starego miasta, gdzie pod ratuszem i umieszczonym na nim XV-wiecznym zegarem Orlojem gromadzą się gigantyczne tłumy. Na wielu praskich placach stają sceny, na których występują najróżniejsze zespoły muzyczne. Władze miasta gruntownie przygotowują się do hucznych obchodów nadejścia Nowego Roku – w sylwestrową noc komunikacja działa przez całą dobę, a w centrum obowiązuje zakaz ruchu drogowego. Szampana na ulicach również nie brakuje, z tym że sprzedawany jest on... w plastikowych butelkach!

Klubowicze rządni dobrej zabawy z pewnością znajdą w Pradze coś dla siebie. W samym centrum znajduje się kilkanaście dobrych dyskotek, między innymi: gigantyczny 4-piętrowy Karlovy Lazne, popularny wśród obcokrajowców Radost Fx oraz ekskluzywny Duplex. Miłośnicy nieco łagodniejszej muzyki mogą przyjemnie spędzić czas, w którymś z praskich klubów jazzowych. A jest z czego wybierać! Reduta Jazz Club, U Maleho Glena, Agharta Jazz Centrum, a nawet statek pływający po Wełtawie – to tylko niektóre ze słynnych praskich przybytków swingu i bluesa. Bardzo bogatą ofertę koncertową posiada również Lucerna Music Bar – klub, w którym grane są najróżniejsze gatunki muzyczne, od jazzu i funky po pop i rock. Aby ułatwić sobie wybór, po przyjeździe do stolicy Czech warto zajrzeć do któregoś z punktów informacji turystycznej (np. w Ratuszu) i zaopatrzyć się w plan miasta oraz aktualny grafik wszelkiego rodzaju imprez.

Wizyta w Pradze będzie stracona, jeżeli nie poświęci się choć trochę czasu na spróbowanie słynnej czeskiej kuchni. Najlepsze, ale i najdroższe lokale mieszczą się na Starym Mieście i Malej Stranie, dlatego warto czasem zejść z turystycznych szlaków i poszukać prawdziwej czeskiej hospody (jaką kiedyś była odwiedzana przez Wojaka Szwejka gospoda Pod kielichem), w której serwowane są: duszone mięso z knedliczkami i prażony ser z obowiązkowym kufelkiem Staropramena czy Gambrinusa. Rozpiętość cenowa w przypadku praskiej gastronomii jest wielka: od kilku koron w „automacie” (odpowiednik naszego baru mlecznego) do kilkuset w eleganckiej restauracji. Niestety w Praskich restauracjach trzeba być ostrożnym, kelnerzy często zawyżają rachunki i nie zawsze są uprzejmi w stosunku do klientów z naszej części Europy.

Być może jedynym dobrym momentem na przyjemny spacer po Pradze będzie wczesny poranek w dniu Nowego Roku – tylko wtedy tylko uda się uniknąć tłumu turystów. Komu uda się wcześnie wstać, ten z pewnością powinien udać się na położoną na Hradczanach urokliwą Złotą Uliczkę i zajrzeć do domu Franza Kafki. Warto odwiedzić także Josefów, starą dzielnicę żydowską, oraz przepiękną Malą Stranę – dzielnicę znajdującą się pod Hradczanami, pełną okazałych pałaców i barokowych świątyń.

Praga to miasto doskonale nadające się na sylwestrowy wyjazd. Jej atutem jest bez wątpienia bliskie położenie i łatwość dojazdu. Poszukiwacze dobrej zabawy z pewnością nie wyjadą stamtąd zawiedzeni. W czasie pobytu w Pradze warto jednak pamiętać, że to miasto silnie nastawione na zagraniczną turystykę, które tym lepiej się czuje, im większy tłum gości przybywa na jego ulicach.