Decyzję o przyjęciu Szwajcarii do strefy Schengen mają podjąć ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej w czwartek. Ale to będzie tylko formalność. "Szwajcaria spełniła wszystkie warunku, by wejść do Schengen. W konsekwencji kontrole na granicach lądowych zostaną zniesione 12 grudnia" - poinformował dyplomata z Francji.

Reklama

Na lotniskach kontrole będą zniesione 29 marca 2009 roku, wraz z przejściem na czas letni. Do tego czasu Szwajcaria ma przygotować lotniska na przyjmowanie samolotów i pasażerów strefy Schengen.

>>> Granice zniknęły, ale z kontrolą trzeba się liczyć

Obecnie obszar Schengen stanowią niemal wszystkie kraje unijne. Wyjątkiem są Irlandia i Wielka Brytania, które odmówiły udziału w tym porozumieniu, oraz Cypr, Bułgaria i Rumunia, które nie zakończyły jeszcze przygotowań do zniesienia kontroli granicznych.

Do Schengen należą Norwegia i Islandia - dwa kraje niewchodzące w skład Unii. W kolejce do strefy wciąż czeka sąsiadujący ze Szwajcarią Liechtenstein. Oba kraje już dawno zniosły między sobą kontrole na granicy. Teraz Szwajcaria musi je przywrócić, dopóki to małe księstwo nie wejdzie do Schengen.

Układ z Schengen został zawarty w 1985 roku i był modyfikowany w późniejszych latach. Schengen (od nazwy luksemburskiej miejscowości, gdzie 14 czerwca 1985 roku podpisano układ o Europie bez granic) znosi kontrolę na wewnętrznych granicach państw, które podpisały dokument.