Niebezpiecznie w Tatrach. Zeszła potężna lawina

IMGW o pogodzie w Tatrach

Lawina śnieżno-gruntowa zeszła w Tatrach w nocy z poniedziałku na wtorek. Jak wskazał przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając, takie lawiny powstają zazwyczaj w Tatrach Zachodnich wiosną. Ta jednak jest "wyjątkowo duża".

Reklama

Niebezpiecznie w Tatrach. Zeszła potężna lawina

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że nie ma osób poszkodowanych. Teraz imponujący brązowy jęzor lawiny można oglądać z Doliny Kondratowej i ze szlaku na Giewont.

Choć jej efekty wyglądają imponująco i dość groźnie, to jest to zjawisko dość często występujące wiosną, zwłaszcza w Tatrach Zachodnich. Powstaje ona, kiedy pod naporem deszczu mokry śnieg w połączeniu z przesiąkniętym gruntem spada w dół. Te masy stają się ciężkie i suną dość powoli, z reguły wolniej niż lawiny śnieżne. Takie lawiny również są groźne dla turystów, którzy znaleźliby się w jej zasięgu - wskazał Tomasz Zając.

IMGW o pogodzie w Tatrach

Reklama

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał w mediach społecznościowych, że w Tatrach przybyło śniegu. Aktualnie na Kasprowym Wierchu pokrywa śnieżna wynosi 123 centymetry.

Synoptycy z IMGW dodali, że temperatura na tym szczycie we wtorek oscyluje wokół 0 stopni Celsjusza.