Chorwacja, kraj położony na Półwyspie Bałkańskim, to od lat jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych. Kusi pięknymi, słonecznymi plażami nad czystym Morzem Adriatyckim, antycznymi zabytkami, gościnnością i smakowitą kuchnią. Chorwacja skrywa o wiele więcej tajemnic, które rzadko kiedy udaje się odkryć podczas jednego, wakacyjnego pobytu.

Reklama

Chorwacja. Podstawowe informacje

Stolicą, a zarazem największym miastem Chorwacji jest Zagrzeb. Drugim pod względem liczby mieszkańców miastem jest Split.

Językiem urzędowym jest chorwacki, ale warto też wiedzieć, że jeśli w jakiejś w danej gminie 1/3 ludności stanowi mniejszość, to język tej mniejszości także zyskuje miano urzędowego. Chorwacja leży w strefie euro.

Reklama

Chorwacja to ponad 1240 wysp, z których zamieszkałych jest ok. 50. Do najpopularniejszych chorwackich wysp należą Cres, Hvar, Brač, Krk, Korčula czy Dugi Otok.

Chorwackie "naj, naj, naj…"

Chorwacja to prawdziwa gwiazda nie tylko turystyki, ale i Księgi Rekordów Guinnessa. To tutaj znajdziecie najmniejsze miasto na świecie. Hum, położone na Półwyspie Istria zamieszkuje średnio od 14 do 30 osób.

Jedną z najmniejszych na świecie wysp jest Visovac, położona na terenie Parku Narodowego Krka. Wyspa liczy zaledwie 200 m długości i 150 m szerokości.

Park Narodowy Krka to jedna z największych atrakcji Chorwacji / Shutterstock

W Chorwacji znajduje się także najwęższa ulica świata. Klančić w miejscowości Vrbnik na wyspie Krk w najwęższym miejscu ma jedynie ok. 40 cm szerokości.

Z kolei w Zagrzebiu kursuje najkrótsza kolejka linowo szynowa Europy. Ten zabytek z końca XIX w. łączy Dolne i Górne Miasto, a długość trasy wynosi zaledwie 66 m.

Urokliwa miejscowości Vrbnik na wyspie Krk / Shutterstock

W Hvarze znajdziecie najstarszy teatr publiczny w Europie, który został wybudowany w 1612 r. Najmniejsza katedra na świecie znajduje się w Nin koło Zadaru.

Ślady starożytności, wampirów i… Apaczów

Chorwacja to nie tylko piękne plaże, ale i niezliczone zabytki. Tereny, na których dziś leży, to ojczyzną starożytnej cywilizacji zwanej Kulturą Vučedolską, której rozkwit przypadał między 3000 a 2200 r. p.n.e. "Pozostałością" z tamtych czasów jest miasto Vučedol, którego nazwa oznacza dosłownie "Wilcza Dolina".

W Chorwacji znajdziemy także pamiątki z czasów Imperium Rzymskiego. To chociażby rzymski amfiteatr z II w. p.n.e. w mieście Pula, będący jedną z najlepiej zachowanych tego typu budowli na świecie.

Hum uznawane jest za najmniejsze miasto na świecie / Shutterstock

Może i najsłynniejszym "wampirem" na świecie był rumuński Vlad Dracula, ale za to pierwszyhistorycznie "udokumentowany" wampir pochodził z wioski Kringa na półwyspie Istria w Chorwacji. Był nim Jure Grando Alilović, który żył w latach 1579 – 1656, a którego historyczne źródła z przełomu XVI i XVII w. określają wprost jako "wampira". Według miejscowej legendy Jure po śmierci wstał nocą z grobu, a potem nachodził i nawiedzał wioskę, w której mieszkał za życia.

Dla odmiany w mieście Varaždin zwanym "miastem, gdzie śpią anioły", można zwiedzać Muzeum Aniołów. Znajdziecie w nim prace artystyczne inspirowane aniołami.

Chorwację można przemierzać także całkiem świeżymi śladami filmowych przebojów. W Chorwacji kręcono m.in. takie hity, jak "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" czy serial "Gra o Tron". Tereny m.in. Parku Narodowego Plitvice zostały z kolei wykorzystane podczas kręcenia scen do słynnej niegdyś serii filmów o dzielnym wodzu Apaczów "Winnetou".

W okolicach Dubrovniku kręcono sceny do serialu "Gra o tron" / Shutterstock
Reklama

Chorwacji zawdzięczamy Dalmatyńczyków i… krawat

Chorwacja to także ojczyzna wynalazców. Wedle wielu źródeł to na chorwackiej wyspie Korčula urodził się najsłynniejszy podróżnik świata Marco Polo.

Na pewno w miejscowości Smiljan urodził się Nikola Tesla, uważany za wynalazcę radia autor blisko 300 patentów, które obejmowały jego 125 wynalazków.

Chorwackiego wynalazcę Fausta Vrančicia (1551-1617) z Šibenika uważa się za wynalazcę spadochronu. Z kolei Zagrzebianin Slavoljub Penkala (1871-1922) w 1906 r. wynalazł ołówek automatyczny. Inżynier Penkala miał na swoim koncie także patenty na proszki do prania, środki konserwacji drewna, woski, pieczęcie i inne.

Biały pies z czarnymi łatami, którego rozsławił na całym świecie film "101 dalmatyńczyków", swoją nazwę zawdzięcza Dalmacji, historycznej krainie w Chorwacji na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Początkowo Dalmatyńczyki były wykorzystywane jako psy gończe, później psy obronne, aż w końcu stały się psami… filmowymi.

Panowie Chorwacji zawdzięczają krawat. Jego pierwowzorem były chusty zwane "tour de cou", które za czasów francuskiego króla Ludwika XIV nosili żołnierze chorwackiej jednostki wojskowej.