Na prywatnej i bezludnej wyspie Galešnjak (Galesznjak) obowiązuje zakaz budowy. Nieznani sprawcy odważyli się go w brutalny sposób naruszyć, poinformował chorwacki dziennik "Jutarnji list".

Wyspa w kształcie serca w Chorwacji zdewastowana

Nielegalną budowę jako pierwsi zauważyli żeglarze, którzy wybrali się na rejs po Kanale Paszmańskim wokół wyspy Galešnjak.

Reklama

"To miejsce, w którym latem kotwiczy większość żeglarzy, a wybrzeże jest całkowicie dzikie i piękne. Jednak w tym roku ktoś odważył się rozpocząć budowę mola, wrzucając do morza plastikowe torby wypełnione materiałem sypkim, tworząc konstrukcję przypominającą podstawę pomostu" – grzmiały chorwackie media.

Na zdjęciach, które opublikowały tamtejsze media, widać leżące przy brzegu plastikowe worki wypełnione sypkim materiałem, a także metalowe kolce, przypominające elementy konstrukcyjne używane do wzmocnienia nabrzeża.

Zdewastowano "Wyspę miłości"

Galešnjak położona jest w Kanale Pašmańskim na Adriatyku, pomiędzy wyspami Pašman i miastem Turanj w kontynentalnej Chorwacji. Jest to jeden z niewielu na świecie naturalnie występujących obiektów w kształcie serca.

Z tego też powodu prywatna wyspa Galešnjak nazywana jest "Wyspą Miłości". Wyspa jest niezamieszkała, odwiedzana jest jedynie przez turystów, choć nie istnieje na niej żadna infrastruktura. Na Galešnjak obowiązuje bowiem całkowity zakaz budowy.

Wyspa ma powierzchnię 0,13 km kw. i plażę o długości 1,5 km.