Według danych Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej, w ubiegłym roku Chorwację odwiedziło 1,08 mln turystów z Polski. Byliśmy na czwartym miejscu wśród najliczniej odwiedzających Chorwację, ustępując jedynie Niemcom, Słoweńcom i Austriakom. W tym roku możemy pobić rekord.

Reklama

Polacy stawiają na Chorwację chociaż jest droższa

Przynajmniej tak wskazują dane serwisu Nocowanie.pl, który odnotował już teraz o blisko 2 proc. chorwackich rezerwacji więcej niż w 2023 r. o tej samej porze. "Kilka dni pięknej, wiosennej aury zachęciły turystów do planowania wakacji, rośnie liczba wyszukiwań w serwisie i dokonanych rezerwacji" – informowała Agnieszka Rzeszutek, ekspert serwisu.

Reklama

Polacy wybierają się na Chorwację, chociaż jest to wycieczka droższa niż w ubiegłym roku. Średnia cena za osobę za noc to w tej chwili 134,14 zł, czyli o 11 proc. więcej niż w zeszłym roku. Za cały wakacyjny pobyt płacimy średnio 2239 zł.. Spory wzrost średniej wartości rezerwacji wynika tym razem z wydłużenia czasu pobytu. W tym roku planujemy spędzić w Chorwacji średnio 2 dni dłużej niż rok temu.

Reklama

"Podobnie jak na rynku krajowym, ku zadowoleniu gospodarzy, odwraca się trend skracania wyjazdów" - podkreśliła Agnieszka Rzeszutek. "Przyzwyczailiśmy się już najwyraźniej do wyższych cen i planujemy budżety domowe tak, żeby wystarczyło na wakacje. Chętnie też wybieramy bardziej ekonomiczne opcje" – dodała ekspertka.

Urokliwa miejscowości Vrbnik na wyspie Krk / Shutterstock

Najpopularniejsze, najdroższe miejsca w Chorwacji

Do takich bardziej ekonomicznych opcji należy lider wśród najbardziej popularnych chorwackich miejscowości, Omiš, malowniczo położony u podnóża skalnego masywu Mosor. W tej miejscowości trzeba zapłacić średnio 112,25 złza osobę za noc.

Niewiele droższe noclegi oferują mała wioska portowa Starigrad Paklenica (121,17 zł) oraz Makarska, kurort na Riwierze Makarskiej (124,72 zł.).

Split to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Chorwacji / Shutterstock

Najdroższa wśród popularnych wśród Polaków miejscówek jest Pula, gdzie płacimy aktualnie średnio 146,77 zł. za osobę za noc.

"Największą swobodę pobytu i organizowania sobie czasu zapewniają apartamenty, dlatego to one stanowią aż 80 proc. tegorocznych chorwackich rezerwacji złożonych w naszych serwisach Nocowanie.pl i Noclegi.pl, które dysponują łącznie bazą ponad 24 tysięcy obiektów noclegowych w Chorwacji" - podkreśliła Rzeszutek.

O atrakcjach turystycznych Chorwacji, najpiękniejszych plażach, zabytkach i mało znanych ciekawostkach przeczytasz więcej w naszym serwisie.