Polacy od lat uwielbiają wypoczywać w Grecji, Turcji, Egipcie, Hiszpanii, we Włoszech i Chorwacji. Mijając jeden najbardziej niedocenionych, a wyjątkowo atrakcyjnych turystycznie krajów Europy.

Reklama

Słowenia, perła Europy Środkowej

Mowa o urokliwej Słowenii położonej nad Morzem Adriatyckim, stosunkowo niedaleko od Polski. Samochodem do Lublany, czyli stolicy Słowenii dojedziemy w ok. 10 godzin. Jeszcze krócej potrwa podróż samolotem. Na miejscu czeka nas prawdziwa niespodzianka. Ten stosunkowo niewielki kraj mieści w sobie atrakcje co najmniej kilku innych, "sławniejszych" od niego miejscówek wakacyjnych.

Reklama

W Słowenii znajdziemy zarówno góry, jak i morze. Niziny, jeziora, łąki i lasy, a także urokliwe miasteczka, zjawiskowe jaskinie i niezliczone zabytki.

Reklama

Wizytówką Słowenii jest leżąca 45 km od granicy z Austrią i Włochami, w pobliżu bliskości Alp Julijskich, miejscowość turystyczna Bled. Jej główną atrakcją jest jezioro z malowniczą wyspą i gorące źródła.

Koniecznie trzeba także odwiedzić Predjamski Grad, czyli majestatyczny zamek wzniesiony pod ponad stumetrową skałą i w skale. W XV w. zamek był siedzibą tutejszej legend, barona-rozbójnika, który prowadził działalność podobną do "naszego" Janosika. Turyści powinni się także wybrać do Parku Narodowego Triglav, który leży w masywie gór o tej samej nazwie, nieopodal miejscowości Bled. Oprócz licznych szlaków turystycznych park oferuje także takie atrakcje jak spływy kajakowe, rafting czy skoki ze spadochronem.

Predjamski Grad wzniesiony jest pod ponad stumetrową skałą / Shutterstock

Słowenia. Nieoczywiste atrakcje

Słowenia to także niezliczone i niezwykle atrakcyjne jaskinie i groty. Są ich tysiące, a ponad dwadzieścia jest otwartych dla odwiedzających. Najsłynniejszą jest Jaskinia Postojna, położona 9 km od Zamku Predjama, przez którą wiedzie 5,5-kilometrowa trasa. Dobra wiadomość dla nieco leniwych jest taka, że znaczną jej część pokonuje się kolejką elektryczną.

Jaskinia Postojna to jedna z największych atrakcji Słowenii / Shutterstock

Niezwykłą atrakcją Słowenii jest "znikające" Jezioro Cerknickie. Ten fenomen przyrodniczy występuje tylko w niektórych porach roku. Jesienią i wiosną, kiedy naturalne ułożenie terenu nie potrafi odprowadzić nadmiaru wody, powstaje w tym miejscu rozlewisko o rozmiarach nawet do 10 km długości i 5 km szerokości.

Oryginalną atrakcją turystyczną Słowenii jest także Otočec, w którym znajdziemy zamek położony na wysepce na Krce, która jest dostępna dzięki dwóm mostkom.