Z darmowych podróży koleją po Europie skorzysta w nadchodzące wakacje ponad 35 tysięcy osób z Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych. Trzeba się spieszyć, bo nabór zgłoszeń już ruszył i nie potrwa zbyt długo.

Reklama

Darmowe podróże koleją dla ponad 35 tys. osób

Tegoroczna pula biletów w ramach programu DiscoverEU przeznaczona jest dla osób urodzonych w okresie od lipca 2005 r. do 30 czerwca 2006 r., czyli dla tych, którzy w wakacje będą miały 18 lub 19 lat. Komisja Europejska zaoferowała je młodym mieszkańcom UE oraz państw stowarzyszonych z programem Erasmus+, wśród których znalazła się Islandia, Liechtenstein, Macedonia Północna, Norwegia, Serbia i Turcja.

Reklama

Otrzymają oni 35,5 tys. bezpłatnych biletów kolejowych do wykorzystania w ciągu 30 dni w okresie od 1 lipca 2024 r. do 30 września 2025 r.

Reklama

Nabór zgłoszeń po bilety ruszył we wtorek 16 kwietnia i zakończy się w południe 30 kwietnia. Składając zgłoszenie należy wypełnić quiz zawierający pięć pytań wielokrotnego wyboru na stronie projektu DiscoverEU (https://youth.europa.eu/discovereu_pl), który sprawdzi ogólną wiedzę chętnych o Unii Europejskiej. Trzeba także odpowiedzieć na jedno dodatkowe pytanie na stronie Europejskiego Portalu Młodzieżowego (https://youth.europa.eu/home_pl). Komisja wybierze osoby, które odpowiedziały jej zdaniem najlepiej, wytypowanym przyzna darmowe bilety.

Co istotne, Komisja Europejska nie narzuca niczego, jeżeli chodzi o kierunki podróży. Każdy ze szczęśliwców będzie mógł sobie sam zaplanować wakacje. Organizatorzy zachęcają jedynie, by inspirować się już istniejącymi trasami i wybrać się np. w podróż po Europejskich Stolicach Kultury albo Szlaku Kultury DiscoverEU, który łączy różnorodne obiekty kultury, poczynając od zabytków architektonicznych, poprzez teatr po modę i wzornictwo.

Dodatkowe zniżki podczas wakacji

Darmowe bilety to nie jedyna atrakcja dla młodych ludzi w wieku 18 i 19 lat. Uczestnicy projektu DiscoverEU otrzymają także kartę skupiającą ponad 40 tys. zniżek, które mogą być wykorzystane na transport publiczny, imprezy kulturalne, zakwaterowanie, a nawet wyżywienie czy udział w aktywnościach sportowych.

Ze szczegółami uczestnicy będą się mogli zapoznać na spotkaniach informacyjnych poprzedzających wyjazd, które zorganizują w krajach UE agencje krajowe programu Erasmus+.

Komisja Europejska podkreśla, program jest także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami lub z problemami zdrowotnymi. Jego uczestnicy mogą otrzymać m.in. dofinansowanie, a także możliwość podróżowania z osobami towarzyszącymi. Jak podkreślił w komunikacie PAP, w ramach DiscoverEU nacisk kładzie się na transport zrównoważony, czyli kolej. Dla osób z najbardziej odległych zakątków Europy, w tym głównie wysp, przewidziano wyjątki, zapewniając bilety samolotowe, które umożliwią młodym ludziom dostanie się na kontynent.

KE uruchomiła inicjatywę DiscoverUE w czerwcu 2018 r. Jak dotąd do udziału w niej zgłosiło się ponad milion osób, rozdano 284 tys. biletów. Z badań Komisji wynika, że dla 72 proc. uczestników zasponsorowana przez UE podróż była pierwszym wyjazdem pociągiem poza kraj zamieszkania. Wielu po raz pierwszy podróżowało bez rodziców lub dorosłych opiekunów, większość zadeklarowała, że miała dzięki temu większe poczucie niezależności. Ponad dwie trzecie respondentów przyznało, że bez DiscoverEU nie byłoby w stanie sfinansować podróży.