Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało do mieszkańców Podkarpacia SMS-y z informacją o wiosennej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Centrum apeluje, żeby nie dotykać szczepionek, które pojawią się w okolicy.

Nie dotykaj szczepionek

W czwartek 18 kwietnia rozpoczęła się wiosenna akcja szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Zostanie przeprowadzona na terenie całego województwa podkarpackiego i potrwa osiem dni, do 26 kwietnia.

Szczepionki dla zwierząt będą zrzucane z samolotów, będą też wykładane wokół osiedli. Pominięte zostaną jedynie tereny zurbanizowane i akweny wodne. Płynna szczepionka zamknięta jest w aluminiowo-plastikowym pojemniku, którego absolutnie nie powinno się dotykać.

Reklama

"Kapsułek nie wolno dotykać, bo nie będą już przyjmowane przez lisy" – wyjaśnił Mirosław Welz, Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

W przypadku, kiedy dojdzie do kontaktu z kapsułką, należy od razu skonsultować się z lekarzem. Należy także pamiętać, że w czasie akcji i przez 14 dni po jej zakończeniu, należy trzymać w zamknięciu mięsożerne zwierzęta domowe. Zalecane jest także, by zrezygnować z polowań.