Wśród całkiem niedrogich krajów znalazły się prawdziwe wakacyjne perełki. Wśród nich jeden niedoceniany przez turystów kraj, który zachwyci nas od pierwszego wejrzenia.

Wakacje 2024. Jak podróżować tanio

Listę miejsc, w których można niskobudżetowo spędzić urlop przygotował dla portalu Onet Michał Golla. Bloger serwisu Daleko w Świat udzielił także kilku cennych rad, jak zaoszczędzić podczas wakacji nawet w niedrogich miejscach.

Reklama

Przede wszystkim planując wakacje, warto skorzystać z wyszukiwarek tanich lotów, a następnie skorzystać z ofert first i last minute. Możemy na tym już na wstępie sporo zaoszczędzić.

Z kolei będąc już na miejscu, warto postawić na lokalne środki transportu publicznego. To znacznie tańsza opcja niż wynajem samochodu czy korzystanie z taksówek.

Także na jedzeniu można sporo zaoszczędzić, jeśli zamiast do hotelowej restauracji wybierzemy się do lokalnej tawerny, serwującej lokalne i sezonowe specjały.

Najtańsze kraje w Europie

Skoro mamy już wszystko zaplanowane, sprawdźmy, w których krajach Europy koszt pobytu jest dla turysty najniższy. Na pierwszym miejscu znalazła się Rumunia. Ostoja dzikiej przyrody, a zarazem jeden z najbardziej niedocenianych kierunków turystycznych w Europie.

Wakacje w Rumunii to tradycyjnie wizyta w Transylwanii na zamku, którym władał historyczny pierwowzór Drakuli, czyli Wład Palownik. Warto pokusić się też o trekking w Karpatach, przejazd trasą transfogarską, wycieczkę po Dunajcu, odwiedzić Sybin, porównywany do Krakowa, Pałac Peles w Sinaia czy średniowieczną Sighisoarę.

W Rumunii można spędzić wakacje za 100-120 zł od osoby na dobę, przy założeniu, że będziemy nocować na kempingach i korzystać z lokalnego transportu publicznego.

Droga Transfogaraska, Rumunia / Shutterstock
Reklama

Kolejnym tanim miejscem w Europie jest Bułgaria. Ten kraj akurat od dawna cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z Polski. Do jego niewątpliwych zalet należą piękne plaże, liczne zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i bardzo dobra lokalna kuchnia.

Plaża Albena w Bułgarii / Shutterstock

W Bułgarii trzeba odwiedzić Płowdiw, miasto pełne zabytków, najsłynniejszy bułgarski klasztor Rilski Monastyr, no i oczywiście Słoneczny Brzeg, najstarszy, najbardziej znany i zarazem największy z kurortów Bułgarskiego wybrzeża oraz Złote Piaski.

Koszt pobytu w Bułgarii jest podobny i wynosi średnio 100-120 zł od osoby na dobę.

Plaża w Dhërmi, Albania / Shutterstock

Na trzecim miejscu bloger serwisu Daleko w Świat wymienił Albanię. To prawdziwy raj dla miłośników przyrody, a także miejsce wyjątkowo przyjazne turystom. Podróżni w Albanii wybierają się najczęściej nad Jezioro Ochrydzkie, Szkoderskie i Koman, do parku narodowego Thethit oraz w Góry Przeklęte.

W Albanii można znaleźć nocleg już za ok. 20-30 zł, a cena pełnego posiłku nie przekracza 15 zł.