Sytuacja w Afryce oraz wysokie kursy walut windujące ceny wycieczek zagranicznych powodują, że rośnie liczba Polaków gotowych spędzić wakacje w kraju. W tym roku ich odsetek przekroczy 90 proc. Dla porównania w 2010 r., według firmy badawczej Pentor RI, wyniósł 89 proc., a w 2009 r. – 80 proc.

Reklama

Instytut Turystyki szacuje, że w tym roku w kraju urlop spędzi przynajmniej 150 tys. Polaków więcej niż przed rokiem. To oznacza zwiększenie dochodów branży turystycznej o około 80 – 100 mln zł. Ostatecznie sektor może liczyć na dwa razy większy wzrost, bo w tym roku nasze kurorty ma też odwiedzić o 5 – 6 proc. więcej cudzoziemców. W 2010 r. łącznie przyjechało ich 12,5 mln.

Rosjanie nad Bałtykiem

– Należy oczekiwać przede wszystkim więcej Niemców i Rosjan, którzy równie chętnie jak Polacy odwiedzali państwa północnej Afryki. Z Rosji do Egiptu wyjeżdża rocznie 1 mln osób – zauważa Krzysztof Łopaciński, wiceprezes Instytutu Turystyki.

Teraz, jak dodaje, będą musieli poszukać innego kierunku. To szansa dla Polski, która na nowo może powrócić do ich łask.

Hotelarze i portale specjalizujące się w sprzedaży miejsc w polskich ośrodkach już potwierdzają większe niż przed rokiem zainteresowanie.Apartament w cenie

Firma Sun & Snow, jeden z liderów rynku wynajmu apartamentów wakacyjnych w Polsce, przewiduje, że turyści, którzy wybiorą wypoczynek w kraju, zamiast hoteli lub pensjonatów będą wybierali apartamenty. Ich liczba jest szacowana na 10 tys., co pozwala na udzielenie 1,5 mln noclegów rocznie. – Do 5 kwietnia zrobiliśmy 135 rezerwacji na 1307 dni. Dla porównania w roku poprzednim były to 84 rezerwacje na 835 dni – mówi Łukasz Karaszewski, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w Sun & Snow.

Eksperci nie mają wątpliwości, że ożywienie to także zasługa samych hotelarzy, którzy starali się utrzymać ceny z poprzedniego roku, co zwiększa atrakcyjność pobytów w polskich kurortach.

– Średnia cena za pobyt w obiekcie trzygwiazdkowym typu pensjonat z pełnym wyżywieniem wynosi 750 – 800 zł za tydzień na osobę. To propozycja porównywalna z trzygwiazdkowym hotelem w Turcji – podkreśla Maria Jurczyk.

Jak co roku najwięcej zapytań i rezerwacji dotyczy wypoczynku nad polskim morzem, zwłaszcza w woj. zachodniopomorskim, które dysponuje dobrą infrastrukturą hotelową i stricte turystycznym podejściem do klienta. W wypadku pobytów leczniczych wybierane są obiekty w okolicach Kołobrzegu, Ciechocinka, Kudowy-Zdroju i Lądka-Zdroju.