"Serdecznie gratuluję i cieszę się razem z całą bracią żeglarską z tego, co tu przybywa, jeśli chodzi o infrastrukturę żeglarską i turystyczną w Giżycku, na wielkim, wspaniałym szlaku Wielkich Jezior; co będzie razem wszystko potwierdzało, że Mazury to Cud Natury" - mówił prezydent, otwierając ekomarinę.

Reklama

Mazury są jedynym polskim kandydatem w konkursie szwajcarskiej fundacji New7Wonders na nowych siedem cudów świata natury. Reklamują się hasłem "Mazury cud natury" a autorzy kampanii zwracają w niej uwagę na wyjątkowe walory regionu, krajobrazowe, przyrodnicze (promowane są m.in. żyjące wolno w Puszczy Boreckiej żubry) oraz architektoniczne (tradycyjna mazurska zabudowa wsi i małych miasteczek).

Komorowski pogratulował władzom samorządowym Giżycka oraz władzom wojewódzkim i życzył, by ekomarina rozwijała się i przyciągała jak największą liczbę żeglarzy z całego świata.

Giżycka ekomarina nad Niegocinem to basen portowy, którego keja mieści 138 jednostek pływających (106 stanowisk do 12 m długości i 32 stanowiska powyżej 12 m), 6 stanowisk serwisowych oraz slip, można tu także zimować łodzie. Żeglarze mają w tym porcie dostęp do energii elektrycznej i wody a także - co jest nowością na Mazurach - odsysarki nieczystości z jachtów (opróżnienie kosztuje 5 zł).

Sama ekomarina powstała w miejscu przedwojennego zakładu szkutniczego (powierzchnia ponad 400 m.kw.). Budynek, w którym mieszczą się restauracje, sklep, sanitariaty, kuchnia do obsługi portu i pralnia jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych.

Właścicielem ekomariny jest miasto Giżycko, a zarządcą Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Obiekt kosztował ponad 19 mln zł, z czego połowa to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.