Na wiślanym nabrzeżu, tuż przy planetarium Niebo Kopernika, 1 czerwca otwarty zostanie dziesięciometrowy pomost. Będą tu przybijać statki wycieczkowe, łódki i kajaki. Znajdzie się tu także nowy przystanek dla tramwaju wodnego, stworzone zostaną cztery ogólnodostępne miejsca cumownicze, dla prywatnych jednostek. Przystań udostępniona będzie także dla organizatorów regat i innych imprez wodnych.

Reklama

Doświadczenie powodzi sprzed dwóch lat nauczyło nas, że Wisła jest rzeką nieprzewidywalną, ale z drugiej strony Centrum Nauki Kopernik okazało się być placówką odporną na ten żywioł. Jako instytucja położona bezpośrednio nad Wisłą, chcemy przybliżyć rzekę miastu, ukazać jej potencjał rekreacyjny i wartości przyrodnicze. Przystań to uwieńczenie projektu przybliżenia Wisły Warszawie. Po zacumowaniu przy Centrum Nauki Kopernik można od razu wejść do Parku Odkrywców, nieogrodzonej zielonej przestrzeni z eksponatami, w której w okresie letnim przygotujemy wiele atrakcji, m.in. cykl filmów o antropologicznej tematyce, które poprzedzą ciekawe rozmowy z ekspertami - powiedział Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Marzyliśmy, żeby przy Koperniku powstała taka przystań. Popierałem ten projekt, ponieważ jest potrzebny i dla warszawiaków, i dla przyjezdnych. Przystań przy Koperniku ma szansę stać się najbardziej atrakcyjnym przystankiem na trasie rejsów po Wiśle - powiedział kapitan Wojciech Falkowski, który pływa tramwajem wodnym "Wars".

Amatorów rzecznych wycieczek w Warszawie nie brakuje - w zeszłym roku na pokładach statków Żeglugi Stołecznej, firmy, która obsługuje na Wiśle sześć jednostek pływających, gościło prawie 18 tys. osób. Sezon tegorocznych rejsów zaczyna się 1 maja, a już miesiąc później włączona zostanie także przystań przy Centrum Nauki Kopernik.

1 czerwca otwarta zostanie przystań pasażerska przystosowana do cumowania jednostek dużych jak statek "Wars" i małych jednostek sportowo-turystycznych. Jeśli nasza współpraca z Centrum Nauki Kopernik będzie się układać, to w następnym roku planujemy wprowadzić do eksploatacji statek pasażerski obsługujący wyłącznie Centrum. Mam nadzieję, że tym projektem zachęcimy warszawiaków i turystów z całej Polski do podziwiania Wisły - powiedziała dyrektor Żeglugi Stołecznej, Olga Rassimof.

Pierwszy statek pojawi się na przystani Centrum Nauki Kopernik 1 czerwca 2012 roku. Sezon nie skończy się jednak we wrześniu. Jesienią Żegluga Stołeczna uruchomi nową jednostkę, przystosowaną do komfortowych rejsów w niskich temperaturach. Statek ten - jeśli tylko pozwoli na to stan wody - będzie mógł kursować nawet 10 miesięcy w roku.

Z myślą o tych, którzy piękno Wisły wolą podziwiać z brzegu, na przystani powstanie kawiarenka. Jednak kapitan Wojciech Falkowski, który po Wiśle pływa już 40 lat zachęca do wejścia na pokład.

Reklama

Na pasażerów statków czekają niepowtarzalne widoki, których nie da się zobaczyć z mostu czy przystani. Często warszawiacy z dziada pradziada, którym wydaje się, że dobrze znają Wisłę, są zaskoczeni pięknymi widokami. Dziki brzeg pozwala obserwować przyrodę: bobry, wydry i oczywiście ptaki - mówi.

Edukację na temat rzeki i jej otoczenia można kontynuować również po zejściu z pokładu. Centrum Nauki Kopernik dysponuje dużą instalacją, która ma charakter wodny i pokazuje związek człowieka z wodą. Można się z niej dowiedzieć, jak człowiek wykorzystuje, przetwarza, ale także oczyszcza wodę lub jak powinien to robić. Mamy też grupę eksponatów, które nazywamy Platformą Wiślaną. To eksponaty, które pozwalają lepiej zapoznać się z naturalnym otoczeniem Centrum Nauki Kopernik, czyli z Wisłą, jej brzegami, pradoliną. Można też podejrzeć życie nad Wisłą, to, jak natura radzi sobie w centrum Warszawy - dodał dyrektor Firmhofer.