Na wiślanym nabrzeżu, tuż przy planetarium Niebo Kopernika, 1 czerwca otwarty zostanie dziesięciometrowy pomost. Będą tu przybijać statki wycieczkowe, łódki i kajaki. Znajdzie się tu także nowy przystanek dla tramwaju wodnego, stworzone zostaną cztery ogólnodostępne miejsca cumownicze, dla prywatnych jednostek. Przystań udostępniona będzie także dla organizatorów regat i innych imprez wodnych.

Reklama

Doświadczenie powodzi sprzed dwóch lat nauczyło nas, że Wisła jest rzeką nieprzewidywalną, ale z drugiej strony Centrum Nauki Kopernik okazało się być placówką odporną na ten żywioł. Jako instytucja położona bezpośrednio nad Wisłą, chcemy przybliżyć rzekę miastu, ukazać jej potencjał rekreacyjny i wartości przyrodnicze. Przystań to uwieńczenie projektu przybliżenia Wisły Warszawie. Po zacumowaniu przy Centrum Nauki Kopernik można od razu wejść do Parku Odkrywców, nieogrodzonej zielonej przestrzeni z eksponatami, w której w okresie letnim przygotujemy wiele atrakcji, m.in. cykl filmów o antropologicznej tematyce, które poprzedzą ciekawe rozmowy z ekspertami - powiedział Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Marzyliśmy, żeby przy Koperniku powstała taka przystań. Popierałem ten projekt, ponieważ jest potrzebny i dla warszawiaków, i dla przyjezdnych. Przystań przy Koperniku ma szansę stać się najbardziej atrakcyjnym przystankiem na trasie rejsów po Wiśle - powiedział kapitan Wojciech Falkowski, który pływa tramwajem wodnym "Wars".

Amatorów rzecznych wycieczek w Warszawie nie brakuje - w zeszłym roku na pokładach statków Żeglugi Stołecznej, firmy, która obsługuje na Wiśle sześć jednostek pływających, gościło prawie 18 tys. osób. Sezon tegorocznych rejsów zaczyna się 1 maja, a już miesiąc później włączona zostanie także przystań przy Centrum Nauki Kopernik.

1 czerwca otwarta zostanie przystań pasażerska przystosowana do cumowania jednostek dużych jak statek "Wars" i małych jednostek sportowo-turystycznych. Jeśli nasza współpraca z Centrum Nauki Kopernik będzie się układać, to w następnym roku planujemy wprowadzić do eksploatacji statek pasażerski obsługujący wyłącznie Centrum. Mam nadzieję, że tym projektem zachęcimy warszawiaków i turystów z całej Polski do podziwiania Wisły - powiedziała dyrektor Żeglugi Stołecznej, Olga Rassimof.

Reklama

Pierwszy statek pojawi się na przystani Centrum Nauki Kopernik 1 czerwca 2012 roku. Sezon nie skończy się jednak we wrześniu. Jesienią Żegluga Stołeczna uruchomi nową jednostkę, przystosowaną do komfortowych rejsów w niskich temperaturach. Statek ten - jeśli tylko pozwoli na to stan wody - będzie mógł kursować nawet 10 miesięcy w roku.

Reklama

Z myślą o tych, którzy piękno Wisły wolą podziwiać z brzegu, na przystani powstanie kawiarenka. Jednak kapitan Wojciech Falkowski, który po Wiśle pływa już 40 lat zachęca do wejścia na pokład.

Na pasażerów statków czekają niepowtarzalne widoki, których nie da się zobaczyć z mostu czy przystani. Często warszawiacy z dziada pradziada, którym wydaje się, że dobrze znają Wisłę, są zaskoczeni pięknymi widokami. Dziki brzeg pozwala obserwować przyrodę: bobry, wydry i oczywiście ptaki - mówi.

Edukację na temat rzeki i jej otoczenia można kontynuować również po zejściu z pokładu. Centrum Nauki Kopernik dysponuje dużą instalacją, która ma charakter wodny i pokazuje związek człowieka z wodą. Można się z niej dowiedzieć, jak człowiek wykorzystuje, przetwarza, ale także oczyszcza wodę lub jak powinien to robić. Mamy też grupę eksponatów, które nazywamy Platformą Wiślaną. To eksponaty, które pozwalają lepiej zapoznać się z naturalnym otoczeniem Centrum Nauki Kopernik, czyli z Wisłą, jej brzegami, pradoliną. Można też podejrzeć życie nad Wisłą, to, jak natura radzi sobie w centrum Warszawy - dodał dyrektor Firmhofer.