Urządzenia mobilne instaluje firma MERA-SERWIS z Grodziska Mazowieckiego. Za rozliczanie płatności odpowiada natomiast firma First Data Polska, właściciel marki Polcard.

Reklama

Do końca 2013 r. mobilne automaty biletowe mają działać w 1200 autobusach, a na koniec pierwszego kwartału 2014 r. we wszystkich, czyli ok. 1400 pojazdach Miejskich Zakładów Autobusowych.

Podobny system sprzedaży biletów zaczął funkcjonować we Wrocławiu w 2010 r., a w ubiegłym roku już wszystkie wrocławskie autobusy i tramwaje - łącznie ponad 700 pojazdów - były wyposażone w mobilne biletomaty przyjmujące zapłatę kartami płatniczymi z dodatkową funkcją zbliżeniową oraz kartami standardowymi. Operatorem systemu wrocławskiego jest Mennica Polska, odpowiedzialna za wdrożenie systemu karty miejskiej Urbancard, a MERA-SERWIS jest podwykonawcą Mennicy i odpowiada za stronę techniczną.

"Ze względu na szybkość dokonywania płatności zbliżeniowej Visa, która trwa poniżej jednej sekundy, transport miejski to jeden z obszarów, gdzie te karty sprawdzają się znakomicie" - powiedział cytowany w opublikowanym w środę komunikacie dyrektor Visa Europe w Polsce Jakub Kiwior.

Rzecznik prasowy Miejskich Zakładów Autobusowych Adam Stawicki podkreślił, że za przejazdy z wykorzystaniem kart bankowych będzie można płacić w warszawskich autobusach od piątku. "Zależy nam, żeby nasi pasażerowie mieli możliwość zakupu biletów w każdej sytuacji. Od 1 czerwca urządzenia będą działały w 82 autobusach" - zaznaczył.

W Polsce 24 banki wydały łącznie ponad 6 mln zbliżeniowych kart Visa, z których można skorzystać w prawie 70 tys. terminali zainstalowanych w całym kraju.

Płatności zbliżeniowe są często stosowane w transporcie miejskim - poza wspomnianym Wrocławiem i Warszawą także np. w Łodzi czy Bydgoszczy. Zbliżeniowych kart Visa można też używać do zapłacenia za bilety kolejowych Przewozów Regionalnych, największego przewoźnika pasażerskiego w Polsce, oraz np. na stadionach.

Do końca 2015 r. łączna liczba terminali przystosowanych do płatności zbliżeniowymi kartami Visa - a także smartfonami z aplikacją płatności zbliżeniowych Visa payWave for mobile - ma sięgnąć ok. 200 tys.

Visa Europe to stowarzyszenie ponad 3,7 tys. banków europejskich - stanowi ich własność i jest przez nie zarządzana. W lipcu 2004 r. Visa Europe uzyskała osobowość prawną i jest niezależna od ogólnoświatowej spółki Visa Inc., zachowując jej wyłączną, nieodwołalną i nieograniczoną w czasie licencję.