Mapa Miejsc Ciekawych ma być interaktywnym planem śląskich i zagłębiowskich miast, na który składają się opowieści, reportaże i fotografie. Powstaje na stronie www.mapamiejscciekawych.pl.

Reklama

Celem projektu jest nadawanie znaczeń, odkrywanie zapomnianych historii i kreowanie nowego spojrzenia na otaczającą przestrzeń i tworzącą ją ludzi. Twórcy opowieści zaznaczają na mapie własne punkty, opowiadają swoje miejsca i tym samym odczarowują je - wyjaśniają inicjatorzy projektu z magazynu społeczno-kulturalnego "Reflektor".

Mapę tworzy na razie kilkanaście opowieści o miejscach i ludziach. Podążając szlakiem wyznaczonym przez mapę już odwiedzić można m.in. kinoteatr Rialto w Katowicach, czy Borki - jedną z kolonii w dzielnicy Szopienice-Burowiec w Katowicach. Przy okazji można poznać ciekawe postaci, m.in. twórców graffiti, ulicznego skrzypka, malarstwo Erwina Sówki.

Stale tworzone są kolejne teksty, a projekt jest otwarty na wszystkich, którzy będą chcieli opowiedzieć jakąś zapomnianą historię, napisać reportaż, zrobić zdjęcie, czy wykonać ilustrację.

Wybrane opowieści zostaną przetłumaczone na inne języki, aby także zagraniczni odbiorcy mogli podróżować po Śląsku i Zagłębiu z Mapą Miejsc Ciekawych.

Projekt jest realizowany przy Instytucie Współpracy i Partnerstwa Lokalnego, w ramach programu Unii Europejskiej "Młodzież w Działaniu". Partnerami inicjatywy są m.in. Instytucja Kultury Katowice - Miasto Ogrodów oraz Instytut Współpracy i Partnerstwa Lokalnego.