Udział w święcie zapowiedzieli między innymi restauratorzy i hotelarze z różnych stron kraju oraz koneserzy. Podczas biesiady z młodym winem uczestnicy wydarzenia będą mieć okazję poznać smaki sandomierskich win, które przeszły już fazę burzliwej fermentacji i są wstępnie wyklarowane.

Reklama

Oprócz napoju bogów można będzie też degustować dania z dzika, wziąć udział w warsztatach serowarskich a także degustować przekąski komponujące się z winami, przygotowywane na miejscu przez kucharzy. Część biesiadną poprzedzi korowód z młodym winem, który przejdzie z winnicy św. Jakuba do Zamku Kazimierzowskiego. Prowadzić go będzie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Wcześniej w zamku odbywać się będzie konferencja. Od godziny 12 będą wykłady między innymi na temat klimatycznych uwarunkowań uprawy winorośli w rejonie Sandomierza, zaprezentowany zostanie współcześnie kształtujący się Sandomierski Region Winiarski. Święto młodego wina ma również na celu przybliżenie kultury picia wina poprzez zaprezentowanie sposobów degustacji. Organizuje je Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy wraz z Towarzystwem Naukowym Sandomierskim.

Wydarzenie jest częścią projektu pod nazwą "Winoroślowa ścieżka edukacyjna" finansowanego z funduszy szwajcarskich.