Niemcy

Reklama

Co ciekawe, w zestawieniu najczystszych plaż europejskich znacznie lepiej niż Włochy czy Hiszpania wypadają właśnie Niemcy. Dla Polaków wakacje u naszych zachodnich sąsiadów mogą w pierwszej chwili przywodzić na myśl coś na kształt urlopu w niezbyt ciekawej miejscowości nad Bałtykiem, warto jednak nie ulec temu złudzeniu.

Do najpiękniejszych miejsc w Niemczech należy Rugia, niesamowicie klimatyczna, chociaż niewielka wyspa. Wypełniają ją niedużych rozmiarów miejscowości i wspaniałe lasy. Większość miasteczek pochodzi z XIX wieku i do dziś zachowała swój dawny urok. Powstawały jako ośrodki letniskowe i ten charakter ujawnia się w obecności kameralnych willi i domów zdrojowych. Najciekawsza na Rugii jest jednak przyroda. Dzięki wapiennemu podłożu można tu podziwiać niesamowite zjawiska krasowe, a wśród nich m.in. sławny Tron Królewski, z którym wiążą się ciekawe legendy. Jedna z nich mówi o tym, że należał on do Karola XII, władcy Szwecji, który miał z niego obserwować bardzo ważną bitwę. Inna natomiast śmiałkowi, któremu uda się wspiąć na skałę, obiecuje koronę. Piękne jest także tutejsze wybrzeże, gdzie można znaleźć piaszczyste plaże, malownicze zatoki i wspaniałe klify.

Irlandia

Do najbardziej znanych wybrzeży w Europie należą irlandzkie, a w szczególności ich odcinek nazywany Moherowym Klifem. Położony w zachodniej części kraju region słynie z swoich skalnych brzegów, które osiągają wysokość nawet ponad 200 metrów. Warunki klimatyczne nie należą tu do najprzyjemniejszych, przede wszystkim ze względu na bardzo silny wiatr. Dlatego też władze kraju zdecydowały się wytyczyć dla odwiedzających bezpieczny szlak wzdłuż klifów. Warto przyjrzeć się tutejszej przyrodzie. Wapienne podłoże sprawiło, że roślinność jest tutaj wyjątkowo bujna, nawet pomimo niesprzyjającej pogody. Bogata flora stała wizytówką położonego nieopodal Moherowego Klifu Parku Narodowego Burren, gdzie podziwiać można tutejszy kras, w tym piękne jaskinie.

Jeżeli chcielibyście wyruszyć w podróż po Moherowym Klifie, zachwycić się tutejszym krajobrazem i poznać niesamowitą kulturę mieszkańców kraju, zarezerwujcie bilety na Tanich lotach do Irlandii.

Reklama

Norwegia

W Norwegii coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy wędrówek po skalnych urwiskach nad brzegiem morza, jak i ci, którzy wolą wypocząć na pięknej plaży. Kraj słynie przede wszystkim ze swoich fiordów, które dodatkowo urozmaicają i tak fantazyjną, nieregularną i postrzępioną linię brzegową. Jednym z najpiękniejszych jest Geirangerfjord, położony w południowo - zachodniej części Norwegii. Ze względu na swoje walory przyrodnicze został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podczas pieszych wędrówek, spływów kajakowych czy rejsów statkiem można podziwiać tutejsze wodospady i wiecznie ośnieżone szczyty. Warto zajrzeć także do Centrum Fiordu Geiranger, w którym można zapoznać się z historią tego miejsca i jego ludności, jej tradycjami i codziennym życiem.

Norweskim latem można się natomiast cieszyć w południowej części kraju. Temperatura wody w lecie sięga tu nawet 18 stopni, a powietrza często zbliżona jest do polskiej. W poszukiwaniu plaż warto udać się na wyspy Tromoy i Merdo. Szczególnie druga z nich warta jest uwagi ze względu na niesamowitą architekturę. Mieści się tutaj dawna osada rybacka, która zachowała się do dziś w świetnym stanie. Tradycyjne drewniane domki to piękny, ale niestety coraz rzadszy widok.