Ratownicy Karkonoskiej Grupy GOPR poinformowali w komunikacie, że w ciągu ostatnich 48 godzin w górnych partiach Karkonoszy spadło ok. 30-35 cm śniegu. Opadom towarzyszy silny, zachodni wiatr o prędkości w porywach nawet do 30 m/s, który transportuje śnieg i odkłada na strony zawietrzne. - Dużego zagrożenia lawinami należy się spodziewać w miejscach większego odkładania śniegu pochodzącego zarówno z bieżących jak i poprzednich opadów, co może formować niebezpieczne deski śnieżne – ostrzegają.

Reklama

Grubość pokrywy śnieżnej w wyższych partiach gór wynosi od 60 do 120 cm. Więcej śniegu zalega w obszarach zagłębionych, za przełamaniem terenu na stronach zawietrznych w kotłach polodowcowych oraz na niektórych stromych zboczach powyżej górnej granicy lasu.

Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. W tych miejscach przenoszony przez wiatr śnieg został odłożony w formie poduszek śniegowych będących groźnymi, lawinowymi pułapkami – wskazano w komunikacie.

Ratownicy podkreślają, że warunki turystyczne na szlakach są bardzo trudne i zalecają używanie raczków oraz kijków. - Do wyjścia w góry należy się dobrze przygotować. W ciągu dnia prognozowane są dalsze opady śniegu przy silnie wiejącym wietrze – zapowiadają. Apelują przy tym, aby poruszać się tylko po wyznaczonych, otyczkowanych szlakach turystycznych.

Temperatura w szczytowych partiach Karkonoszy wynosi od minus 7 st.C. rano do minus 5 st.C. w dzień. Wiatr z kierunków zachodnich, bardzo silny, o prędkości w porywach nawet do 30 m/s powoduje zamieć i zawieje, a także obniża temperaturę odczuwalną. Widzialność ogranicza mgła.

autorka: Agata Tomczyńska