1. Tokio, Japonia

Pierwszą pozycję na liście największych miast świata zajmuje Tokio, stolica Japonii. Z populacją przekraczającą 37,4 miliona mieszkańców Tokio jest zarówno głównym ośrodkiem biznesowym regionu, jak i najbogatszą metropolią na świecie. To także siedziba wielu korporacji oraz instytucji międzynarodowych. Tutaj właśnie swoje główne biura posiadają największe światowe marki motoryzacyjne. Miasto stanowi również ważny punkt na popkulturowej mapie kraju: tworzone są tu niezliczone, słynne japońskie animacje.

Miasto oferuje takie atrakcje turystyczne jak Pałac Cesarski lub wieża Tokyo Skytree. Wizyta w Tokio stanowi niepowtarzalne doświadczenie dla każdego odwiedzającego. Trudno uwierzyć jak gęsto zaludnione są tamtejsze ulice oraz jak szeroko rozciąga się samo miasto. Poruszanie się po nim ułatwia sieć niezwykle punktualnych pociągów.

Reklama

2. Delhi, Indie

Reklama

Na drugim miejscu znajduje się Delhi, stolica Indii, którą zamieszkuje około 32,9 miliona ludzi. To miasto stanowi niezwykłą mieszankę historii i nowoczesności: Delhi jest jednym z najstarszych miast na świecie, a jego początki sięgają VI wieku p.n.e. Najważniejsze atrakcje turystyczne to m.in. Meczet Piątkowy, Grobowiec Humajuna czy Świątynia Lotosu. Delhi jest również centrum politycznym i kulturalnym Indii, a także siedzibą instytucji rządowych.

Niestety miasto boryka się także z problemem przeludnienia i nierówności społecznych. To z kolei skutkuje trudnymi warunkami życia dla części jego mieszkańców.

3. Szanghaj, Chiny

Trzecie miejsce na liście największych miast świata zajmuje Szanghaj, jedno z czterech miast wydzielonych Chińskiej Republiki Ludowej. Aglomeracja posiada populację liczącą ponad 29,2 miliona mieszkańców i stanowi kulturalne, jak i gospodarcze centrum Chin. Miasto jest znane z imponującej liczby wysokościowców, w tym wieży Shanghai Tower, która jest najwyższym w Chinach i jednym z najwyższych budynków na świecie. Inne atrakcje turystyczne to dzielnica Bund czy Nanjing Street – główna ulica handlowa Szanghaju, a także wiele malowniczych świątyń i parków. Szanghaj jest również ważnym portem morskim i centrum finansowym, które przyciąga inwestorów z całego świata.

4. Dhaka, Bangladesz

Dhaka to stolica Bangladeszu. Liczy blisko 23,2 miliona mieszkańców, którzy niestety w dużej części mierzą z problemem ubóstwa. Dhaka z pewnością nie jest propozycją dla każdego turysty. Można odnieść wrażenie, że rządzi tu swoisty chaos: obok regularnych sklepów prowadzone są uliczne kramy, a widokom pięknych świątyń towarzyszą zakorkowane ulice.

Nie zmienia to faktu, że Dhaka może pochwalić się takimi atrakcjami jak zabytkowe meczety czy świątynia Dhakeśwari, która ma około tysiąca lat. Metropolia to swoisty kulturowy tygiel, którego urok można często odnaleźć dopiero w małych urokliwych zakątkach.

Największe miasta na świecie. Dhaka, Bangladesz / Shutterstock

5. São Paulo, Brazylia

Na kolejnym miejscu znalazło się São Paulo, największe miasto w Ameryce Południowej. Z populacją wynoszącą około 22,6 miliona mieszkańców São Paulo jest zarówno centrum finansowym, jak i kulturalnym Brazylii. Oferuje ono wiele atrakcji, takich jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Katedra Metropolitalna oraz liczne restauracje i kluby, które tętnią życiem i energią charakterystyczną tylko dla mieszkańców tego kraju. São Paulo jest również znane z corocznych festiwali, z których najważniejszy jest przyciągający turystów z całego świata Carnaval.

Trudno mówić o kulturze Brazylijczyków bez wspominania o piłce nożnej. Na każdym kroku widać fascynację tym sportem, o czym świadczy choćby imponujące, interaktywne Muzeum Piłki Nożnej czy duma miasta, stadion Estádio do Pacaembu.

6. Mexico City, Meksyk

Wysokie miejsce na liście największych miast świata należy do Mexico City, stolicy Meksyku. Jego populacja przekracza 22,3 miliona mieszkańców. Miasto oferuje wiele atrakcji turystycznych, takich jak Zócalo – jeden z największych placów na świecie. Ponadto każdy turysta powinien zobaczyć tu Katedrę Metropolitalną czy Pałac Narodowy. Miasto jest również ważnym centrum kulturalnym i gospodarczym kraju, a jego mieszkańcy słyną z dużej otwartości.

Meksyk to również charakterystyczna kuchnia. Zdobyła ona tak duże uznanie na całym świecie, że w 2010 roku wpisano ją na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stolica dysponuje całym mnóstwem lokali o wyjątkowym klimacie, choć i niepozorne stragany uliczne również mogą pochwalić się szerokim gastronomicznym asortymentem. Wypada wspomnieć choćby tradycyjne tacos, różne wariacje tortilli czy quesadille.

7. Kair, Egipt

Stolica Egiptu posiada ponad 22,2 milionów mieszkańców, jednak trudno ocenić dokładną ich liczbę ze względu na dynamiczny proces migracji. Odwiedzając Kair z całą pewnością należy zawitać do Muzeum Egipskiego, ponieważ właśnie tutaj znajdują się rozmaite eksponaty z przeróżnych okresów historii kraju, w tym mumie, sarkofagi czy insygnia faraonów. W Kairze znajdują się również historyczne meczety, a w pobliżu miasta (w Gizie) można podziwiać słynne piramidy oraz Sfinksa.

Kair to miejsce wielu kontrastów. Ppodczas gdy jedna z dzielnic, zwana Miastem Umarłych, uderza obrazami nędzy, tak już na wyspie Gezira znajdują się luksusowe hotele oraz restauracje, których przepych zdaje się być wyjęty z zupełnie innego krajobrazu.