Ciekawe miejsca i atrakcje w okolicach Wrocławia. Gdzie warto pojechać?
Antonin
Drewniana rezydencja magnacka – najpiękniejsza i najbardziej okazała na tych terenach. Wzniesiona została w latach 1821-25 dla księcia Antoniego Henryka Radziwiłła. Wnętrza zachwycają, w tym n.in. galeria obiegająca centralną salę. Dziś działa tam Dom Pracy Twórczej, w sali centralnej – także restauracja.
Galowice
Dla zainteresowanych. Mieści się tu m.in. muzeum powozów, karet i sań, które liczy blisko 60 eksponatów. Pierwszym pojazdem kupionym jeszcze w 1977 roku przed dra Tadeusza Kołacza był milord z wiedeńskiej, cesarskiej wytwórni Schustala. Powóz ten stał się zalążkiem dzisiejszej kolekcji.
Jaworzyna Śląska
To już prężnie działające Muzeum Techniki z zabytkowym taborem kolejowym – od roku 1890 do lat 70-tych XX wieku. Łącznie znajduje się tam 40 lokomotyw parowych (produkcji polskiej, niemieckiej, angielskiej oraz amerykańskiej), lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz ponad 50 wagonów i innych kolejowych pojazdów specjalistycznych, ustawionych na torach o łącznej długości ok. 2 km. Co ciekawe, muzeum ma jedyny sprawny na Dolnym Śląsku normalnotorowy parowóz – polską lokomotywę parową TKt48-18 z 1951 r. Od 2014 roku działa też "Trasa Parowozowa” – zestaw wagonów przejeżdża po terenie bocznicy kolejowej muzeum i prezentuje ważne dla historii techniki kolejowej obiekty – m.in. żuraw wodny, dźwig węglowy, budynek olejarni i piaskowni czy zapadnię kolejową.
Kotowice
Wieża widokowa ma wysokość ok. 40 m. Położona tuż przy brzegu Odry 20 km od centrum Wrocławia. Jeśli pogoda będzie nam sprzyjać można zobaczyć panoramę miasta, a także dużej części Dolnego Śląska - Masyw Ślęży, Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie, a nawet zarys Sudetów. Pozycja obowiązkowa!
Moja Wola
Zwana jest najczęściej korkową rezydencją. Dlaczego? Pałac myśliwski z XIX w. został bowiem z zewnątrz obity korą dębu korkowego przywiezioną aż z Egiptu.
Ruda Sułowska – Stawy Milickie
Niewiele osób wie, że Park Krajobrazowy Dolina Baryczy – to o nim mowa – to największy w polskich parków krajobrazowych i jedno z najcenniejszych ostoi ptactwa w Europie. W rezerwacie dla chętnych wytyczono ścieżkę przyrodniczą "Stawy w Rudzie Sułowskiej". Ale w graniach znajdują się też Stawy Milickie – zajmują powierzchnię około 8 tys. ha.
Ślęza
To adres – miejsce położone zaledwie 3 km od granic Wrocławia – warto zapamiętać. Znajduje się tu nie tylko zamek Topacz, Muzeum Motoryzacji z bogatą kolekcją historycznych motocykli i samochodów, staw z pomostami, a także np. plaża.
Trzebnica
To tu znajduje się "najstarszy ślad pobytu człowieka na ziemiach polskich", można wyczytać z przewodników. "Miejsce rewelacyjnego odkrycia archeologicznego znajduje się na stokach Winnej Góry. Od sanktuarium św. Jadwigi można dojść tam w kilka minut ulicami Błotnistą i Piwniczną".
Uraz
Miejscowość słynie głównie ze średniowiecznego zamku. Zbudowany przez rycerza Andrzeja Rodaka "został wzniesiony na planie trójkąta, a jego sklepienie wsparte jest na centralnym słupie. Brak dziedzińca wewnętrznego powoduje, że zamek zaliczyć można do kategorii dworów obronnych". To unikat!
Zalew Mietkowski
Największy zbiornik wodny na Dolnym Śląsku, 30 minut od granic Wrocławia. Idealna miejscówka dla tych, którzy lubią odpoczynek nad wodą i adrenalinę. Tak, tak to miejsce idealne dla amatorów sportów wodnych.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję