Dzisiejsza Saksonia została utworzona w roku 1990, po zjednoczeniu Niemiec, obejmuje w przybliżeniu obszar ówczesnego elektoratu, a następnie Królestwa Saksonii. Kolebką Saksonii jest Miśnia (Meißen), a dzisiejszą stolicą Drezno. Saksonia oferuje wiele różnorodnych doświadczeń. Jest centrum kultury, z najstarszym na świecie, zachowanym teatrem miejskim we Freibergu oraz centrum naukowym m.in. z Uniwersytetem Technicznym w Dreźnie czy Uniwersytetem Technicznym Bergakademie we Freibergu, jak i centrum gospodarczym z produkcją mikroprocesorów w Dreźnie czy Freibergu oraz fabryką Volkswagena w Dreźnie, w której następuje ostatni etap produkcji Volkswagena Pheatona, czy fabrykami Porsche oraz BMW w Lipsku.

Reklama

Wolny Kraj Saksonii oferuje również wiele doznań turystycznych: piękne starówki miast, czyste jeziora, lasy, góry. Największymi miastami Saksonii są Drezno, Lipsk oraz Chemnitz.

Shutterstock

Punktem kulminacyjnym podczas zwiedzania Wolnego Kraju Saksonii jest z pewnością Drezno. Barokowa starówka Drezna została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Można powiedzieć, że jest barokową perełką Europy. Na szczególną uwagę zasługuje Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche), największy zwieńczony kopułą kościół protestancki na świecie czy Zwinger, jedyne w swoim rodzaju, późnobarokowe arcydzieło.

Reklama

Na Starym Mieście możemy podziwiać również między innymi Zamek Residenzschloss - siedzibę książąt i królów Saksonii oraz królów Polski z dynastii Wettinów, Katedrę Trójcy Świętej - największą budowlę sakralną Saksonii czy Yenidze - budynek industrialny przypominający orientalny meczet.

Shutterstock

Kolejnym ciekawym punktem podróży po Saksonii jest Lipsk z piękną starówką, parkami, a przede wszystkim z renesansowym budynkiem Nowego Ratusza (Neues Rathaus), budynkiem sądu (Reichsgerichtsgebäude), Lipską Operą (Leipziger Oper) oraz barokowym budynkiem Starej Giełdy (Alte Börse zu Leipzig). Podziwiać można również wiele ciekawych budowli sakralnych, jak na przykład gotycki kościół św. Tomasza (Thomaskirche), kościół św. Mikołaja (Nikolaikirche) w stylu romańskim i gotyckim, modernistyczny kościół św. Bonifacego (Bonifatiuskirche), cerkiew św. Aleksego (Die Russische Gedächtniskirche) czy Synagogę Brodyer (Brodyer Synagoge).

Lipsk jest też pełen nastrojowych uliczek, pięknych parków i nowoczesnych wieżowców. Na szczególną uwagę zasługuje nowoczesne zoo. W zamkniętych pawilonach, w których panuje odpowiedni mikroklimat możemy poczuć się jak w tropikalnej dżungli, czy jak na sawannie, a zwierzęta podziwiać przykładowo płynąc łodzią między wybiegami.

Shutterstock
Reklama

W Saksonii koniecznie trzeba odwiedzić również słynącą z Miśnieńskiej Porcelany, pierwszej europejskiej porcelany oraz wina Miśnię. Miasto zostało założone w 929 roku przez króla Henryka I, jako pierwsza saksońska osada, na podbitych terenach słowiańskich. Na skalistym wzgórzu do dziś góruje nad całym miastem Zamek Albrechta (Albrechtsburg) oraz Katedra Miśnieńska. Miśnia jest znana również ze względu na jeden z najpiękniejszych w Niemczech jarmarków bożonarodzeniowych (Weihnachtsmarkt). Fasada ratusza zamienia się wówczas w wielki kalendarz adwentowy, a każdego dnia jest otwierane jedno z 24 okien.

Wokół starego rynku, na którym panuje niesamowicie czarująca atmosfera znajdziemy wiele kawiarenek i restauracji, jak i sklepików z porcelaną.

Shutterstock

Pragnący przygód mogą wybrać się do leżącego w sercu Saksonii Freiberga i zjechać do kopalni srebra. Byłe szyby i korytarze, w których górnicy wydobywali rudę srebra są teraz obiektem naukowo-badawczym, którego część jest otwarta dla turystów. Można penetrować korytarze, przejeżdżając kolejką lub wspinając się i przeciskając między skałami. We Freibergu warto zobaczyć również muzeum minerałów Terra Mineralia oraz wysłuchać muzyki płynącej z organów Silberamanna w katedrze (Frieberger Dom) lub kościele św. Mikołaja (Nikolaikirche). W katedrze znajdziemy również "Złote Wrota" - późnoromański portal z piaskowca, zabytkowe ambony i grobowiec książąt saksońskich.

Górny Rynek (Obermarkt) wraz z ratuszem, na którego wieży wiszą dzwonki z miśnieńskiej porcelany, oraz restauracjami z saksońską kuchnią potrafią oczarować.

Shutterstock

Zwiedzajmy Saksonię poprzez barokowe starówki, tropikalne dżungle, kończąc w Saksońskiej Szwajcarii - górach leżących po obu stronach Łaby, na południowy wschód od Drezna, gdzie wzrok przyciąga zawieszonym między dwoma szczytami kamienny most Bastei.

Na wycieczkę po Saksonii możemy wybrać się nawet rowerem, a dla osób bardziej ceniących wygodę istnieje możliwość odbycia podróży pociągiem lub samochodem. Zaopatrzmy się więc w pełen bak paliwa oraz dobre opony i ruszajmy w drogę.