Po pierwsze - Amsterdam

Amsterdam to piękne miasto, które należy do najczęściej wybieranych wśród podróżników kierunków w Holandii. Znane, a czasami bardzo dziwne muzea, wspaniała zabudowa z zabytkowymi kamienicami i klimatyczne kanały to nie jedyne jego atrakcje. Amsterdam słynie także z pięknych parków i zieleni oraz słynnego targu kwiatowego, który znajduje się w samym jego centrum.

Reklama

Przy kanale Singel znajdziecie Bloemenmarkt. Stanowi on jedyne na świecie targowisko, gdzie można kupić kwiaty na wodzie. Nieduże sklepiki mieszczą się bowiem na zacumowanych tu łodziach. Chociaż kramy zajmują stosunkowo niewielką powierzchnię, znajdziecie tu jednak tysiące odmian kwiatów, a przede wszystkim tulipanów. Sprzedawane w formie cebulek, z pewnością przetrwają podróż. Oprócz tego można tu kupić pamiątki oraz akcesoria ogrodnicze. Targ cieszy się mieszaną sławą. Profesjonalni hodowcy uważają, że sprzedawane tu rośliny należą do gorszych odmian. Warto jednak pamiętać, że Holandia to kraj tulipomanii, a określenie to nabrało już rangi naukowego. Odwołuje się ono przede wszystkim do przeszłości, kiedy to mieszkańcy kraju gotowi byli za najbardziej unikatowe kwiaty zapłacić nawet równowartość domu, a wielu z nich zupełnie się na tym zrujnowało. Bloemenmarkt tymczasem warto odwiedzić już choćby ze względu na atmosferę tego miejsca i jego barwność. Co więcej, znajduje się on nieopodal amsterdamskiego Starego Miasta, a naprzeciw kramów znajdziecie jeden z najbardziej znanych tutejszych sklepów z serami. Czy może być coś bardziej holenderskiego?

Po drugie - Haarlem

Haarlem, położony w północnej części Holandii, od XVII wieku nieodmiennie stanowi najważniejszy krajowy ośrodek handlu kwiatami, a przede wszystkim tulipanami. Dlatego też nikogo nie powinno dziwić, że to właśnie tu sławna "mania" przyjęła największą skalę. Jednak nawet pomimo tego kontrowersyjnego epizodu, mieszkańcy miasta sporo zawdzięczają rynkowi florystyki.

Reklama

W Haarlemie co roku odbywa się jedna z największych kwiatowych parad na świecie. W wydarzeniu uczestniczyć można w ostatni weekend kwietnia. Wówczas to ogromny pochód wyrusza z Noordwijk i, po przemierzeniu aż 40 kilometrów, około godziny 21 dociera do miasta. Biorą w nim udział hodowcy kwiatów z całego kraju. Przygotowują oni ogromne platformy, które przystrajają tulipanami, hiacyntami i innymi roślinami. Wszystkie są piękne i niesamowite. Uczestnicy bardzo się przykładają, ponieważ spośród nich wyłaniany jest zwycięzca. Po zakończonej paradzie ich dzieła można podziwiać jeszcze przez kolejny dzień.

Chociaż Haarlem nie jest aż tak popularny, jak Amsterdam, to również bardzo interesujące miasto. Warto je odwiedzić przede wszystkim na tutejsze zabytki, których jest naprawdę wiele. Jest to związane z tym, że miasto cieszy się bardzo długą historią - prawa miejskie otrzymało bowiem na początku XIII wieku!

Reklama

Po trzecie - Keukenhof

Jednym z najbardziej znanych miejsc związanych z hodowlą tulipanów w Holandii jest Keukenhof. Pod tajemniczą nazwą kryją się wspaniałe ogrody, w których kwiaty królują od wieków. Niegdyś należały one do znanej arystokratycznej urodziny, która dużo inwestowała w kompleks. Dzięki temu współcześnie możemy podziwiać wspaniały park w stylu angielskim, z niesamowitymi pawilonami i rabatami. Pierwsza wystawa odbyła się tu pod koniec lat 40. ubiegłego wieku. To ona zapoczątkowała tradycję dorocznych ekspozycji, na których prezentowane są najbardziej unikalne gatunki z całego świata.

Współcześnie jednak Keukenhof otwiera się dla zwiedzających znacznie częściej niż raz do roku. Wystawy są tutaj organizowane nieustannie przez całą wiosnę - od marca do połowy maja, a wszystkim towarzyszą jakieś tematy przewodnie. Na pamiątkę tej pierwszej odbywa się natomiast doroczna parada kwiatowa.

Tegorocznym motywem przewodnim w Keukenhof będzie Vincent van Gogh i jego twórczość. Ogród bierze bowiem udział w obchodach 125 rocznicy śmierci artysty. Z tej okazji przygotowano wyjątkowe atrakcje. Do 17 maja będzie tu można podziwiać kwiatową mozaikę, ułożoną z tulipanów i hiacyntów, która przedstawia portret artysty. Będzie ona miała aż 250 metrów kwadratowych powierzchni! W parkowym Orange Nassau Pavilion wystawione zostaną natomiast rysunki i obrazy malarzy, którym będą towarzyszyły florystyczne kompozycje.

Jeżeli chcielibyście odwiedzić Keukenhof i zobaczyć wspaniałą wystawę, świetnym pomysłem będzie połączenie wycieczki z wyprawą do położonego nieopodal Amsterdamu. Przelot i hotel w najlepszej cenie możecie zarezerwować na City Break Amsterdam.