Zmierz się ze średniowiecznymi rycerzami

Reklama

La Quintata odbywa się co roku w pierwszą niedzielę sierpnia - obchody zaczynają się wcześniej, jeszcze w lipcu, jednak to właśnie na kolejny miesiąc przypadają te najważniejsze i najciekawsze wydarzenia. Czego można się spodziewać? Quintata, a właściwie Giostra della Quintata to wyjątkowy festiwal historyczny, który pozwoli Wam przenieść się w czasie o przeszło sześćset lat wstecz! Średniowieczni rycerze rywalizujący o tytuł tego najbardziej zręcznego i walecznego to jego znak rozpoznawczy. Główną atrakcją imprezy jest bowiem turniej rycerski, w którym uczestniczą przede wszystkim mieszkańcy regionu. Ponieważ całe wydarzenie ma służyć nie tylko rozrywce, ale także promowaniu wiedzy na temat historii tej części Włoch, towarzyszy mu bardzo drobiazgowo odtworzona oprawa. Dzięki temu podczas turnieju można podziwiać pięknie przebranych wojowników oraz metody walki rodem ze średniowiecza. Nie trzeba się jednak obawiać rozlewu krwi - celem nie jest bowiem powalenie przeciwników, ale zdobycie specjalnych pierścieni, a by tego dokonać, należy wykazać się przede wszystkim sprytem i zwinnością. Dlatego też udział w La Quintata to wspaniały pomysł przede wszystkim dla tych, którzy planują wakacje z dziećmi. Najmłodsi z pewnością będą zachwyceni barwnymi proporcami i zbrojami, a przy okazji będą mieli okazję dowiedzieć się czegoś ciekawe.

Quintata to jednak nie tylko sam turniej. Coroczny festiwal jest świętem całego miasteczka, a nawet regionu. W uroczym Ascoli Piceno odbywa się wówczas między innymi barwna parada, której uczestnicy, przebrani w historyczne stroje, przemierzają ulice zabawiając zgromadzonych gości.

Ascoli Piceno

Główna część Quintaty odbywa się zresztą w dniu patrona Ascoli Piceno, świętego Emigliusza. Nic dziwnego, że oba wydarzenia zostały połączone - zarówno jedno, jak i drugie, jest mocno wpisane w historię miasta. Okazuje się, że taki turniej rycerski odbywał się tutaj już w drugiej połowie XIV wieku, a dzięki zachowanym źródłom współczesna zabawa jest jego wierną rekonstrukcją. Tak, jak i wówczas, rycerze rywalizują, walcząc o pierścień ukryty w bardzo zmyślnej konstrukcji. Wszystkie zabawy zaś organizowane były ku czci właśnie świętego Emigliusza.

Reklama

Udział w Quintacie to świetna okazja, by poznać nieco historii i tradycji tego regionu Włoch. A Ascoli to wspaniałe miejsce na wakacje. Urocze miasteczko nie jest aż tak popularne, jak Rzym, Wenecja czy już choćby Bolonia, a zdecydowanie warto je odwiedzić. Jego historia sięga aż dwóch tysięcy lat wstecz, jednak najwięcej zabytków zachowało się tutaj z okresu średniowiecza i renesansu. Urocze kamieniczki, charakterystyczne place z fontannami i wąskie boczne uliczni nadają temu miejscu niesamowitego charakteru. Do zwiedzenia są pałace, miejskie wieże i obwarowania oraz oczywiście piękne i pełne przepychu bazyliki. Co ciekawe, przez wielu podróżników Ascoli Piceno nazywane bywa najpiękniejszym miejscem środkowej Italii. Jeżeli chcielibyście je odwiedzić, bilety lotnicze zarezerwujcie z Tanimi lotami do Włoch. Najbliższe porty to Ancona oraz Pescara, jednak w prosty i szybki sposób dostaniecie się tu także z rzymskich lotnisk.