Źródła podają, że historia karnawałowych zabaw w tym miasteczku sięga XVI wieku, gdy mieszkańcy Acireale organizowali spontaniczne świętowanie każdego lutego. Z początkiem XVII wieku na miejskie place wychodzą abbatazzi – uliczni poeci i śpiewacy, popularne też już są maski parodiujące kler i szlachtę. Dopiero pod koniec XIX wieku powstaje zwyczaj wystawiania alegorycznych, groteskowych platform, „tratw” zrobionych z papier-mâché, które stanowią dziś główną atrakcję obchodów karnawału w Acireale. Pierwsze udekorowane samochody pojechały w 1948 roku, a druga połowa XX wieku wraz z boomem światowej turystyki przyniósł Sycylii zasłużoną uwagę, dzięki której karnawałowe zabawy w tej miejscowości zwabiają co roku tysiące odwiedzających.

Reklama

Zjadliwa satyra i kwietne mozaiki

Największą atrakcją wspomnianych pochodów są platformy z przebranymi w fantazyjne maski aktorami. Stworzone z masy papierowej, groteskowe, absurdalne i wielkie przedstawiają naczelne postaci włoskiej i światowej polityki, jak również gwiazdy showbiznesu. Chociaż miejscowi rzemieślnicy, którzy od pokoleń zajmują się tworzeniem masek i dekoracji, mają ciężkie poczucie humoru, to trudno odmówić im talentu w wyśmiewaniu znanych osobistości.

Oprócz wspomnianych komicznych wytworów Sycylijczyków ulicami barokowego centrum Acireale przejeżdżają również piękne, kolorowe kwiatowe wozy, na których fantastyczne figury pokryte są dziesiątkami tysięcy różnorakich kwiatów, a wszystko to jest podświetlone pulsującymi światłami, co dodatkowo wzmaga wrażenia. Wszystkie platformy walczą co roku o tytuł najlepszej. Dzięki zaciekłej konkurencji widzów czekają niezapomniane doznania.

Świąteczne przysmaki

Karnawał to też ucztowanie, a szczególnie na Sycylii nie mogłoby zabraknąć świetnej kuchni. Ulice podczas świętowana pełne są kramów i stoisk sprzedających lokalne wyroby, a że Wielki Post się zbliża, to Sycylijczycy korzystają z ostatniej okazji, by się porządnie najeść. Będziemy mieli okazję spróbować grillowanych kiełbasek, makaronu z mięsnym sosem maccarruna di sdirrimarti, duszonej wołowiny, a także wielu tradycyjnych sycylijskich słodyczy, np. prażonych w miodzie migdałów czy miękkich, małych pączków sfingi. Nie zapominajmy też, że sezon na najlepsze na świecie gellato trwa tutaj cały rok.

Reklama

Nie tylko pochody

Nie należy zapominać, że atrakcje Acireale nie kończą się karnawałowych zabawach. Ta urocza miejscowość na wybrzeżu Morza Jońskiego wyróżnia się w przewodnikach turystycznych dzięki swojej neogotyckiej bazylice św. Piotra i licznym zabytkom reprezentującym sycylijski barok. Warto też odwiedzić Fortezza del Tocco – powstałą w XVI wieku twierdzę, która miała bronić miasto przed piratami. Obecnie znajduje się wokół niej rezerwat przyrody.

Wycieczka pod Etnę

Jedną z największych atrakcji regionu Katanii jest wulkan Etna. Ta magiczna góra miała kiedyś wielkie religijne i kulturowe znaczenie dla greckich kolonistów i Rzymian, czego można doświadczyć zwiedzając okoliczne ruiny. Jednak o tej porze roku Etna ma do zaoferowanie o wiele więcej, niż zwykle – od listopada do kwietnia trwa tu sezon narciarski. Najpopularniejsze stoki znajdziemy na południowej strony góry, w pobliżu Nicosi. Znajduje się tam baza narciarska i wyciągi. Ze względu na unikalną, stworzoną przez rzeki zastygłej lawy rzeźbę terenu, sporty zimowe na zboczach tego aktywnego wulkanu to unikalne doświadczenie. Jeśli chcemy spędzić karnawałowy okres nie tylko na zabawie, to będzie to świetne urozmaicenie naszej wyprawy.

Planowanie wyjazdu

Karnawał w Acireale 2016 rozpocznie się ceremonią otwarcia w sobotę 31 stycznia, a skończy się we wtorek 17 lutego. W tym czasie będą miały miejsce parady alegorycznych i kwiatowych platform, koncerty, targi i wystawy. Jeśli nie planujemy nocować w Acireale, to prawdopodobnie będziemy tu przyjeżdżać z oddalonej o 40 minut pociągiem Katanii, która jest połączona z Polską bezpośrednimi lotami. Łatwo się tam dostać dzięki tanim lotom do Katanii. O ile karnawał w tych stronach jest najpopularniejszy na całej wyspie, to nie poprzestańmy na nim – Sycylijczycy bawią się w każdej, choćby najmniejszej wsi – można więc sprawdzić także loty do Trapani, Palermo czy Pantellerii.