Pustynia Zachodnia

Reklama

Pustynia Zachodnia to w zasadzie północno – wschodnia część Sahary, obejmująca swym zasięgiem zachodnią część Egiptu – stąd właśnie jej nazwa. Jest niezwykle zróżnicowana, jeżeli chodzi o krajobraz – znajdziecie tutaj zarówno tereny z drobnym piaskiem usypującym malownicze wydmy, oazy, jak i bardzo nieprzyjazne człowiekowi, ale za to wyjątkowo piękne obszary tzw. hamady – czyli kamieniste pustynie, pokryte drobnymi skałami o ostrych krawędziach, na których niemal nie znajdzie się piachu. Jest znana ze szczególnego rodzaju kamieni, które tu występują. Mowa o szkle libijskim, zwanym inaczej szkłem pustynnym. Jest bardzo rzadkie, oprócz tych terenów można je spotkać tylko w Australii. Ze względu na swoją urodę oraz dość tajemnicze pochodzenie geologiczne poszukują go kolekcjonerzy. A skąd mogą znać je podróżnicy? Jeżeli kojarzycie piękną biżuterię należącą do faraonów, to z pewnością rzuciły się Wam w oczy zielonkawe oczka, które ją ozdabiają – to właśnie owo szkło libijskie.

Pustynię Zachodnią możecie zwiedzić ze zorganizowanymi wycieczkami, które wyruszają z niemal każdej egipskiej miejscowości turystycznej. Samodzielna wizyta w tym miejscu byłaby trudna do zorganizowania i raczej niebezpieczna, dlatego warto zdać się na miejscowych przewodników –tym bardziej, że oni najlepiej wprowadzą Was w klimat tego miejsca i zapoznają z jego tajemnicami. Jeżeli chcielibyście odkryć skarby, które kryje Pustynia Zachodnia, wyruszcie w podróż z Tanimi Lotami do Egiptu.

Charga

Największą oazą Pustyni Zachodniej jest Charga, z centrum zlokalizowanym w mieście o tej samej nazwie. To największa z oaz Pustyni Libijskiej, położona w ogromnej depresji, którą niegdyś pokrywały przede wszystkim pola uprawne. Co ciekawe, samo miasto najprawdopodobniej na początku zasiedlane było przez tych, którzy zostali wygnani z „właściwego” Egiptu – później natomiast przeżyło taki rozkwit, że współcześnie władze zastanawiają się, jak rozwiązać problem tutejszego przeludnienia. Chargę warto zwiedzić przede wszystkim ze względu na tutejsze Muzeum Starożytności, w którym prezentowane są znaleziska wykopane na terenie tej oraz sąsiedniej oazy. Bardzo interesujące są także osiedla wzniesione w niemal całej oazie – okazuje się, że niegdyś przebiegał tędy ważny szlak handlowy, a te domy miały pełnić funkcje twierdzy do ochrony przed napadami. Wówczas też powstały studnie – i chociaż sięgają wiekiem czasów rzymskich, część z nich jest do dziś użytkowana.

Jednak w Chardze można znaleźć także zabytki kultury chrześcijańskiej – co może być dość zaskakujące. W Bagawat mieści się bowiem jeden z najstarszych na świecie, a jednocześnie świetnie zachowany cmentarz chrześcijański.

Biała Pustynia

Jednak bez wątpienia to właśnie Pustynia Biała jest jedną z największych atrakcji tej części Egiptu. Uznawana jest za jeden z cudów świata, a władze Egiptu zdecydowały się utworzyć tutaj park narodowy. Wszystko to po to, by chronić ten niezwykły krajobraz. Z daleka przypomina on raczej lodowiec – pełno tu wysokich skał o kształtach grzybów i płaskich kamiennych formacji w kolorach bieli, które niesamowicie odbijają światło słoneczne. Co ciekawe, powstały one na skutek niszczycielskiego działania wiatru, który żłobił te niesamowite kształty. Atrakcja jest tym bardziej ciekawa, że budzi podziw także wśród miejscowych, którzy nazywają to miejsce Sahara el Beyda.

Al-Farafira

Biała Pustynia kryje jedną z najciekawszych oaz w całym Egipcie. Mowa o miejscowości Al-Farafira - niewielkim miasteczku, które z pewnej odległości może przypominać wielki kamienny grobowiec. Wypełniają go bowiem nieduże domy o prostokątnym kształcie i małych oknach, wykonane z wyschniętego błota. Taki sposób budowy związany jest po prostu z klimatem - pozwala on zachować chłód we wnętrzach. Chociaż Al-Farafira jest nieduża, słynie jednak ze swojej kultury. Odosobnienie sprawiły, że rozwijała się ona w pewnych względach własnymi torami. Możecie się o tym przekonać, odwiedzając na przykład Muzeum Badr. Poświęcone jest lokalnemu artyście – bardzo wszechstronnemu, który w swoich pracach przedstawia codzienne życie mieszkańców wioski. Z pewnością zachwycą Was także tutejsze hafty. W Al-Farafirze to sztuka uprawiana od pokoleń, nic więc dziwnego, że są one tak wyjątkowe i ściągają przybyszów z całego świata.