Najpiękniejsze pustynie Bliskiego Wschodu i północnej Afryki
1 Nazwa Wadi Rum oznacza Dolinę Wzniesień. Wydaje się w sam raz dla pustyni czerwonych piasków i niesamowitych skał wyrastających z równiny. Wadi Rum jest zachwycająca i widowiskowa. Wygląda trochę jak powierzchnia Marsa. Erozyjne skały kuszą miłośników wspinaczki, ale zwykły podróżnik powinien trzymać się wyznaczonych tras, ponieważ większość pustyni objęto ochroną ze względu na walory przyrodnicze. Najwyższa skała Jabal Rum wznosi się 1754 m n.p.m. Powstała w tym samym czasie, co zachwycające łuki skalne w Jabal Burdah (na zdjęciu) i Jabal Charaz, czyli jakiej 30 mln lat temu. W skałach znajdują się jaskinie od niepamiętnych czasów zamieszkane przez Nabatejczyków, Beduinów i inne grupy, które odeszły już w zapomnienie. Ci dawni mieszkańcy pozostawili po sobie naskalne rysunki, chętnie pokazywane dziś przez przewodników. Gdzieniegdzie można znaleźć nawet resztki świątyń (np. bogini Allat). Wadi Rum wyróżnia się świetnymi warunkami do wspinaczki, mimo że piaskowce są dość miękkie. Najlepsze skały mają kolor brązowy. Dróg jest mnóstwo, ale nadal można zakładać nowe. W czasie pobytu nocuje się w zwykłych campingach albo u Beduinów, ale warto pamiętać, że Wadi Rum jest dość popularnym celem, więc też trochę komercyjnym. Pustynię rozsławił Thomas Edward Lawrence, autor Siedmiu Filarów Mądrości. Powieść opiera się na życiu brytyjskiego żołnierza i szpiega, przedstawia czasy powstania arabskiego przeciwko Turkom. Naturalnym wyborem było nakręcenie zdjęć do biografii Lawrence'a właśnie tu, w miejscu, które pokochał.

Shutterstock
2 Sahara właściwie jest pierwszą pustynią, którą sobie przypominamy. To ona, jej zdjęcia i opisy, ukształtowały obraz pustyni w zbiorowej wyobraźni. Ciągnie się od Maroka do Egiptu, przez niemal całą szerokość północnej Afryki i jest prawie 30-krotnie większa od Polski i zajęłaby 90% powierzchni Europy. Na niej występują przepiękne róże piaskowe – nie są to rośliny, lecz minerały, gipsowe kryształy przybierające fantastyczne kształty w wyniku wyparowania wody deszczowej. Znajdują się w różnych miejscach na świecie, ale bez problemu odnajdziemy w algierskiej i tunezyjskiej części Sahary. Ich kolor zależy od pisaku pustyni. Jednym z najbardziej znanych miejsc na Saharze jest miasteczko Mos Espa, które wybudowano... w latach 70. XX wieku na potrzeby kręcenia Gwiezdnych Wojen. Filmowe dekoracje udostępnia się turystom, prowadzi do nich w miarę wygodna droga. W Matmacie znajdują się zdecydowanie starsze, troglodyckie domostwa wydrążone w skałach. W Maroku istnieje nadal wioska Merzouga, dziś przypomina turystyczne miasteczko namiotowe. Stąd można udawać się na podróż z wielbłądami, zjeżdżać na snowboardzie z wydm (sandboard), zobaczyć, jak żyją Berberowie albo wsiąść w terenówkę i przejechać całą pustynię. W sezonie pojawia się tu jezioro, a do niego zlatują się flamingi. Zdarzają się nawet zalania zbyt nisko położonych domostw. Jeżeli oczyma wyobraźni już widzicie oazy z palmami w niekończących się złotych piaskach, możecie być pewni, że zobaczycie znacznie więcej. Piaszczyste wydmy miewają różne kolory, często powierzchnia pustyni jest twarda, skalista i można gdzieniegdzie znaleźć wyjątkowo odporną na upały roślinność.

Shutterstock
3 Farafra stanowi część Sahary Wschodniej, ale jest fragmentem dość swoistym. W miejscu, gdzie w mieszka najmniej ludzi w całym Egipcie, znajduje się duże obniżenie terenu, Nazywa się to miejsce Białą Pustynią, ponieważ krajobraz przecinają osady i skały kredowe, nadając mu niesamowity wygląd. Patrząc na Białą Pustynię, można odnieść wrażenie, że na rozgrzane piaski spadł śnieg. Póki co zamieszkują ją głównie Beduini osiedli w Farafrze. W pobliżu miasteczka znajdują się gorące źródła Bir Sitta i jezioro El-Mufid. Kąpiel w gorących źródłach pomaga na stawy i mięśnie. Można zajrzeć do muzeum Badr, w którym współczesny artysta prezentuje prace o tradycyjnej beduińskiej tematyce wykonane z naturalnych materiałów – piasku i kamieni.

Shutterstock
4 Czarna Pustynia, która także leży na terytorium Egiptu, na północ od Białej Pustyni, wygląda jak miejsce zapomniane przez bogów i ludzi. Z płaskiej ziemi wystają podobne do siebie stożki czarnych kamieni. Powstała w wyniku wybuchów pobliskich wulkanów. Najbliższe miasto to Bahariji.

Shutterstock
5 Wielka Pustynia Słona zajmuje powierzchnię prawie 80 tys. km2. Zachodnie tereny tworzą Park Narodowy Kavir. Słone jezioro Namak znajduje się właśnie tam, 120 km od Teheranu. Zasilają je przez trzy rzeki okresowe, ale ono samo nie ma odpływu – z powodu wysokich temperatur po prostu woda wyparowuje, tworząc słone bagna i złogi soli. Widoki są zadziwiające. Sama pustynia ma charakter piaszczysty, miejscami pylisty. Drugą znaną pustynią Iranu jest Lut. Także i na niej znajdziemy duże złoża soli, ale zamiast piasku zobaczymy żwir. Tutaj właśnie notuje się najwyższe temperatury na Ziemi, przekraczające nawet 70°C. Tak jak w Wadi Rum z płaskiego terenu wystawały wzgórza, a na Czarnej Pustyni w Egipcie stożki, tak tu znajdują się oryginalne formacje skalne przypominające trochę zrujnowane budowle, niedokończone mury.

Shutterstock
Komentarze (1)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarsze