Reklama
Warszawa
Reklama

Najpiękniejsze pustynie Bliskiego Wschodu i północnej Afryki

4 stycznia 2015, 10:32
Negew jest kamienista, porośnięta niską roślinnością i zajmuje praktycznie połowę Izraela. Na niej powstał Ramon, największy krater ciągnący się 40 km. Większość terenu wraz z górami Negew tworzą Rezerwat Przyrody Ramon. W starożytności stacjonowali tu Rzymianie, ale po tamtych czasach nie zostało nic poza nazwą. Na północy krateru znajduje się aktywny wulkan. Warto zobaczyć Ein Saharonim, gdzie stoją jeszcze ruiny nabatejskiej gospody dla podróżników i karawan. W izraelskich piaskach kryją się skarby minionych wieków: co rusz ktoś odkrywa nieznane dotąd maski, ceramikę, albo... twierdze z czasów biblijnych - Masada, siedziba Heroda została odkryta ponownie dopiero w 1838 roku. To miejsce jest symbolem bohaterstwa narodu żydowskiego. W czasie powstania przeciwko Rzymianom wbrew religii obrońcy woleli popełnić zbiorowe samobójstwo niż poddać się lub dać pokonać. Z twierdzy na wzgórzu już parę kroków nad wybrzeże Morza Martwego. Na Zachodnim Brzegu w okolicy Qumran odkryto zwoje z Pismem Świętym odnaleziono w połowie XX wieku.
Negew jest kamienista, porośnięta niską roślinnością i zajmuje praktycznie połowę Izraela. Na niej powstał Ramon, największy krater ciągnący się 40 km. Większość terenu wraz z górami Negew tworzą Rezerwat Przyrody Ramon. W starożytności stacjonowali tu Rzymianie, ale po tamtych czasach nie zostało nic poza nazwą. Na północy krateru znajduje się aktywny wulkan. Warto zobaczyć Ein Saharonim, gdzie stoją jeszcze ruiny nabatejskiej gospody dla podróżników i karawan. W izraelskich piaskach kryją się skarby minionych wieków: co rusz ktoś odkrywa nieznane dotąd maski, ceramikę, albo... twierdze z czasów biblijnych - Masada, siedziba Heroda została odkryta ponownie dopiero w 1838 roku. To miejsce jest symbolem bohaterstwa narodu żydowskiego. W czasie powstania przeciwko Rzymianom wbrew religii obrońcy woleli popełnić zbiorowe samobójstwo niż poddać się lub dać pokonać. Z twierdzy na wzgórzu już parę kroków nad wybrzeże Morza Martwego. Na Zachodnim Brzegu w okolicy Qumran odkryto zwoje z Pismem Świętym odnaleziono w połowie XX wieku. / Shutterstock
Sahara to ogród Boga, który spaceruje nieoglądany przez ludzi - tak tłumaczą sobie istnienie największej gorącej pustyni świata Beduini. Coś jest w tych pozornie niegościnnych miejscach, że od tysięcy lat przyciągają ludzi. Przecież to właśnie na nich zachowały się najdawniejsze ślady cywilizacji. Zachwycają swoim różnorodnym krajobrazem: piaszczystymi wydmami o złotym kolorze albo czerwonymi lub nawet czarnymi skałami. Obecnie można je bezpiecznie zwiedzać dzięki przewodnikom i samochodom terenowym. Zostały też oswojone przez miłośników sportów ekstremalnych.
Reklama
Reklama
Tematy:
Egipt Sahara Negew Czarna Pustynia Izrael Maroko Kavir Wadi Rum Afryka Wielka Pustynia Słona Biła Pustynia pustynia Iran Bliski Wschód

Powiązane

Reklama
Reklama
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(1)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Marek
    2015-01-04 12:05:53
    Wadi Rum jest fantastyczna!
    0
Reklama

Zobacz więcej

Reklama