Otoczona z jednej strony przez ciepłe i krystalicznie czyste wody Morza Śródziemnego, z drugiej zaś przez pasmo górskie Prealp Nicejskich stwarza idealne warunki dla łaknących promieni słonecznych turystów. Choć słońce nad Zatoką Aniołów rozpieszcza przez cały rok, to Nicea ma do zaoferowania coś więcej oprócz urokliwych plaż. Samo miasto ma za sobą długą historię i wywarło znaczący wpływ na rozwój kultury europejskiej. Ponadto zachwyca klasyczną zabudową pełną ciekawych zabytków i muzeów wypełnionych dziełami sztuki. Nie każdy bowiem wie, że Nicea od zawsze przyciągała znanych artystów i wirtuozów sztuki. Także zwolennicy aktywnego wypoczynku znajdą coś dla siebie pośród wielu obiektów rozrywkowych w mieście.

Reklama

Aktywny wypoczynek

Słońce nad Niceą świeci niemal przez cały rok, a to pozwala na spędzenie aktywnego urlopu, ponieważ większość atrakcji związana jest ze spacerowaniem lub zwiedzaniem. Klimat na Lazurowym Wybrzeżu świetnie sprzyja zdrowiu, dlatego w Nicei powstał znany kurort szczególnie polecany dla osób z chorobami układu oddechowego – kurowały się w nim największe sławy belle epoque. Ci, którzy lubią odpoczywać, spacerując, znajdą dla siebie wiele ciekawych tras. Wyjątkowe panoramy na wybrzeże zatoki można podziwiać z pięknego bulwaru wysadzonego palmami – Promenady des Anglais. A znajdujący się obok budynek hotelu Palais de la Méditerranée zachwyca zdobieniami w stylu art deco. Do malowniczej, starej dzielnicy w Nicei Vieux Nice, prowadzi promenada Quai des États-Unis położona w centralnej części miasta. Pięknymi widokami można zachwycić się na nicejskim wzgórzu, gdzie znajduje się stary gaj oliwny, a z jego szczytu roztacza się panoramiczny widok na lotnisko i miasto.

Aktywnie czas można spędzić w tropikalnym ogrodzie botanicznym i zoologicznym, czyli w Parku Phoenix. Pomimo lokalizacji w pobliżu lotniska, park wydaje się prawdziwą oazą spokoju. Malowniczo położony na jeziorem zamieszkiwanym przez liczne gatunki ptaków jak łabędzie, pawie czy pelikany, zachwyca tańczącą fontanną, nieduży amfiteatrem oraz brzmiącymi w tle dźwiękami muzyki klasycznej. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, zaczynając od miejsc piknikowych przez zoo pełne zwierząt takich jak kangury, strusie, papugi czy żółwie, po szklarnię tropikalną, gdzie znajduje się aż 7 pomieszczeń, w których odwzorowano różne strefy klimatyczne oraz nieduże oceanarium.

Zabytkowa Nicea

Ci, którzy kochają zwiedzać, będą się czuli w Nicei jak ryba w wodzie. Najlepiej zacząć od La Colline du Chateau, czyli wzgórza zamkowego, na którym zachowały się pozostałości po dawnym zamku. Jednak to sztuczny wodospad i park kwiatowy są największą atrakcją tego miejsca. U jego podnóża znajduje się Stary Port w Nicei, z którego roztaczają się ładne widoki na morze. Łatwo z niego dotrzeć na bulwar im. Lecha Wałęsy. Niesamowitą atmosferę daje się odczuć szczególnie stara część miasta, w której można się odprężyć w jednej z kawiarenek lub skosztować dań z różnych stron świata. Polecamy jednak lokalny przysmak pisaladiere, czyli placek podawany z cebulą, anchois i oliwkami.

Piękne i zabytkowe kamieniczki zdobiące Plac Massena oraz otaczające go liczne fontanny także zasługują na uwagę. Podobnie jak dzielnica Cimiez, w której znajdują się ruiny amfiteatru Palais du Senat oraz dawnych świątyń z czasów rzymskich. Za to najstarszy główny plac w mieście, Plac Garibaldiego, ma charakter raczej włoski niż francuski. To z uwagi na fakt, że w XVIII wieku Nicea należała do książąt Sabaudii, a plac wówczas nosił nazwę Piazza Vittorio na cześć króla Sardynii.

Shutterstock

Miasto sztuki

Nicea ma sobie coś tak urokliwego, że od zawsze przyciągała nie tylko miłośników podróży, ale też artystów, a w szczególności malarzy, którzy czerpali inspiracje z miasta. To dzięki sztuce miasto bogaciło się i rozkwitało, a przyczynili się to tego twórcy tacy jak Chagall, Bonnard, Renoir, Matisse czy Picasso, którzy przez długie lata mieszkali i tworzyli w Nicei. Dla ochrony niezwykle cennych zbiorów dzieł sztuki powstały liczne muzea. Najważniejszym miejscem jest Pałac Lascaris przypominający raczej kamienicę, w związku z czym łatwo go nie zauważyć. Z pozoru skromny budynek kryje w sobie przepięknie zdobione komnaty, a w nich ciekawą kolekcję starych instrumentów muzycznych oraz wystawę genuińskich mebli i kobierców z czasów baroku. Zbiory sztuki nowoczesnej można za to podziwiać w Muzeum Historii Sztuki, jednak to prace malarskie zdominowały większość wystaw w nicejskich muzeach. Jedno z nich jest całkowicie poświęcone znanemu twórcy Henriemu Matisse’owi. To jedna z największych kolekcji dzieł sztuki na świecie poświęcona artyście, a oprócz jego prac można zobaczyć należące Matisse’a rzeczy codzienne.

Reklama

W dzielnicy willowej Nicei znajduje się kolejne miejsce warte uwagi – Muzeum Sztuk Pięknych, gdzie eksponowane są rzeźby i obrazy artystów takich jak Bronzino, Mossy, Dufy, Bréa, Monet czy Picasso. W Muzeum Masséna warto obejrzeć wystawy o historii miasta i regionu oraz pamiątki po samym Napoleonie. Za to Muzeum Marca Chagalla słynie głównie z tego, że zostało stworzone osobiście przez samego artystę, którego prace wypełniają obiekt. To jeden z nielicznych przepadków, w których muzeum powstało za życia osoby, którą ma upamiętniać.

Rowerem po Nicei

Tak duża liczba atrakcji i zabytków może okazać się dosyć męcząca przy przemieszczaniu się przez miasto pieszo i z pewnością można czerpać dużo większą przyjemność ze zwiedzania, jeśli ma się możliwość podziwiania skarbów Nicei z jednośladu. Rowery to najchętniej użytkowany środek transportu w mieście nie tylko przez turystów, ale także przez mieszkańców. Niemal na każdym rogu Nicei można natknąć się na wypożyczalnie, a ponadto są też w sąsiednich miasteczkach Cagnes-sur-Mer oraz St. Laurent du Var, więc nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać się na dłuższą wycieczkę poza miastem.

Karnawał w Nicei

Carnaval de Nice sięga swoimi początkami ponad 700 lat wstecz i obecnie jest to największa zimowa zabawa na całym Lazurowym Wybrzeżu. To właśnie w Nicei narodził się francuski karnawał, a sama tradycja kultywowana jest do dzisiaj, choć w innej niż początkowo postaci. W ciągu dwóch tygodni świętowania na przełomie lutego i marca organizowane są liczne pokazy i wydarzenia, a każdego roku wymyślany jest nowy motyw przewodni. Cykl zabaw rozpoczyna się na Placu Massena spektakularnym wjazdem olbrzymiej kukły Króla Karnawału, która przez cały huczny okres uczestniczy we wszystkich paradach. Każdy może wziąć udział w konkursach i pokazach. Jeśli i Wy macie na to ochotę, wystarczy zarezerwować lot i hotel na City Break Lazurowe Wybrzeże. Wspaniale byłoby uczestniczyć w Paradzie Światła, gdzie wśród trybun pełnych publiczności maszeruje barwny korowód tańczących w rytm muzyki artystów i kukieł oraz Bitwie Kwiatowej, która odbywa się na Promenadzie Anglików, po której przejeżdża kolumna wozów usypanych kolorowymi kwiatami rzucanymi w publiczność. Zwieńczeniem karnawału jest spektakularne spalenie kukły Króla Karnawału wraz z pokazem sztucznych ogni.