Wiosenna propozycja - Sewilla

Reklama

Sewilla to miasto na wszystkie pory roku, ale wiosna jest tutaj zdecydowanie najpiękniejsza – miasto budzi się z letargu, na ulicach pojawiają się ogródki kawiarenek i restauracji, szare zimowe chmury odchodzą, a setki drzew pomarańczowych zakwitają, by wypełnić na kilka tygodni miasto swoim odurzającym aromatem. Wszystkiemu towarzyszy łagodna pogoda, dzięki której można cały dzień poruszać się po mieście, bez potrzeby kilkugodzinnej ucieczki przed bezlitosnym, letnim słońcem Andaluzji.

Sewillę można uznać wręcz za doskonałe miasto – tysiące lat skomplikowanej historii nadały miastu różnych cech architektonicznych, które powodują, że zabytkami nie da się tutaj znudzić, a z kolei hiszpański duch dał temu miastu bardzo żywe i bogate życie nocne, które ściąga tutaj co roku tysiące imprezowiczów. W kwietniu, gdy nastaje czas Feria de abril, ulice Sewilli wypełniają się kolorowymi pochodami bawiących się ludzi, tańczących flamenco senoritas, a wszystkie te celebracje zachwycają swoją skalą. Jeśli pragniesz ożywić się na wiosnę, to Sewilla będzie najlepszym wyborem. Gorące andaluzyjskie serca rozgrzeją po zimie każdego podróżnika.

Letnia alternatywa

Może niektórzy lubią upały rzędu 30-40°C i długą, popołudniową sjestę, ale również oni powinni zastanowić nad alternatywą. O ile lato na południu Hiszpanii potrafi być dość uciążliwe, tak na północy można znaleźć idealne połączenie znośnych temperatur i ładnej pogody. A więc co zamiast Lloret de Mar? Polecamy baskijskie miasto San Sebastián.

San Sebastian znane jest jako baskijski Paryż, z jednymi z najpiękniejszych miejskich plaż w Europie. Jest to również stolica pintxos, lokalnej wersji hiszpańskich tapas. Tutejsze plaże doprawdy robią wrażenie, tym bardziej że znajdują tuż obok popularnych spa i miejskich zabytków. Plaża La Zurriola słynie wśród surferów ze względu na dobre fale. Z kolei najlepszych pintxos należy szukać po starym mieście, gdzie ilość barów serwujących te zakąski jest imponująca. Oczywiście, pintxos to nie wszystko – San Sebastian może się pochwalić dużą liczbą restauracji nagrodzonych gwiazdką Michelina, toteż lokalna gastronomia stoi na ogólnie wysokim poziomie. Szukający większej ilości sposobów na wydanie pieniędzy nie będą zawiedzeni – miasto to może pochwalić duża ilością butików znanych i gustownych marek, także chętnych czekają tutaj udane zakupy. Wyjątkowo szeroką ofertę mają tutaj sklepy z obuwiem. Jeśli tych lokalnych atrakcji byłoby komukolwiek mało, to warto wiedzieć, że wraz z Wrocławiem San Sebastian jest tegoroczną Europejską Stolicą Kultury, dlatego eventów kulturalnych też nie zabraknie.

Reklama

Jesienny city break do Madrytu

Dlaczego dobrym wyborem na jesień jest stolica Hiszpanii? Z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze – sezon właśnie się kończy, dlatego też tłumy na ulicach i ceny zakwaterowanie stają się bardziej znośne. Po drugie – Madryt jesienią ma najbardziej przyjazny klimat. Jest ciepło, ale bez upałów i bez większych opadów deszczu. Do stolicy Hiszpanii można dolecieć w 3 godziny, dlatego nie trzeba nawet brać urlopu, żeby zrobić sobie jesienny city break do Madrytu.

Mieszkańcy Madrytu wracają z wakacji, a wraz z ich powrotami rozwija się oferta kulturalna miasta. W październiku zaczyna się trwający do stycznia festiwal teatralny Festival de Otoño a Primavera, podczas którego wielkie teatry Madrytu i kameralne sceny okolicznych miejscowości wypełniają się widzami, którzy pragną zobaczyć najlepsze, co hiszpański teatr ma do zaoferowania. Wraz ze spadkiem temperatur rosną nie tylko apetyty na kulturę – jesień to czas obfitych zbiorów w hiszpańskiej kuchni. Cocido Madrileño smakuje dobrze jak nigdy, a lokalne targi pełne są świeżych i pysznych regionalnych produktów. Nie należy też zapominać, że jesienny Madryt to mekka fanów piłki nożnej – w końcu we wrześniu zaczyna się sezon, a co jak co, ale Hiszpanie traktują piłkę wyjątkowo poważnie.

Zima na szczytach Sierra Nevada

Wiele osób nie ma pojęcia, jak bardzo narciarstwo jest zakorzenione w hiszpańskiej kulturze oraz tego, jak bardzo górzysty jest to kraj. Dlatego też informację o tym, że Hiszpania należy do najlepszych europejskich krajów ze względu na infrastrukturę do uprawiania sportów zimowych, traktują z niedowierzaniem. W pięknie położonym, wysokim pasmie górskim Sierra Nevada, sezon narciarski w zimie trwa w najlepsze. Te najbardziej wysunięte narciarskie góry Europy mogą się pochwalić obfitymi ilościami białego puchu i długimi, słonecznymi dniami. Kto by pomyślał, że Andaluzja jest tak gościnna dla narciarzy i snowboardzistów.