Barcelona - co zwiedzać, by niczego nie przegapić
1 Casa Batlló, czyli Dom Kości - jedno z najbardziej spektakularnych dzieł Antoniego Gaudiego. Znajdujący się przy Passeig de Gràcia 43 w dzielnicy Eixample budynek został przez niego przebudowany w taki sposób, że jego elewacja w wielu miejscach nawiązuje do kształtów występujących w naturze (kolumny w kształcie kości). Całość przypomina wytwór marzeń sennych. Niezwykłe jest również wnętrze m.in. z malowniczym patio wyłożonym kafelkami w niezliczonych odcieniach błękitu. Ważne dla turystów:bilety można kupić przez internet, jednak tutaj aż takich kolejek nie ma. Co ciekawe, odwiedzając Casa Batllo, warto bacznie się rozglądać - ten fragment Passeig de Gràcia jest bowiem tzw. Jabłkiem Niezgody - tu w jednym okresie powstały budynki trzech wielkich katalońskich architektów - każdy w innym stylu. Pozostałe dwa to: Casa Lleó Morera (numer 35) projektu Lluísa Domènecha i Montanera, a drugi: Casa Amatller (numer 41), dzieło Josepa Puig i Cadafalcha. Ceny: bilet do Casa Batllo kosztuje 20,35 euro, bilet ulgowy (7-18 lat) - 16,30 euro. Dzieci poniżej 7 lat wchodzą za darmo.
Shutterstock
2 Jedno z najbardziej obleganych miejsc w Barcelonie, szczególnie wieczorami, a także jeden z głównych punktów przesiadkowych. Plac Hiszpański to usytuowania w centrum fontanna wyobrażająca rzeki, a także dwie potężne kolumny zbudowane wyłącznie z cegły z okazji wystawy światowej w 1929 roku. Z tej okazji powstał również położony od strony wzgórza Montjuic Pałac Narodowy, potem przemianowany na Muzeum Sztuki Katalońskiej. Między nim a placem znajduje się magiczna fontanna, która od czwartku do niedzieli wieczorem rozbłyska kolorowymi strumieniami wyrzucanymi w rytm muzyki. Na widowisko ściągają tłumy gapiów i... kieszonkowców. Trzeba więc uważać!
Shutterstock
3 Być w Barcelonie i nie odwiedzić Camp Nou? Byle tylko nie trafić na mecz... Stadion otwarty jest dla zwiedzających, ale przed wybraniem się na wycieczkę, warto sprawdzić stronie i w rozkładzie meczów, czy nie odbywa się tam danego dnia jakieś spotkanie. W tym wypadku bowiem na kilka godzin przed meczem zamykane dla odwiedzających są niektóre dostępne na co dzień miejsca, jak szatnie czy pomieszczenia prasowe. Poza tym zobaczyć można zdobyte przez FC Barcelona puchary, w tym te Ligii Mistrzów, także Złote Piłki i Złote Buty Leo Messiego. Chętni mogą sobie nawet zrobić z nim (w wersji wirtualnej) zdjęcie. Ceny: normalny bilet kosztuje 23 euro, ulgowy (6-13 lat) - 17 euro. Dzieci do lat pięciu wchodzą za darmo.
Shutterstock
4 Najbardziej tajemnicze i dla wielu najbardziej fascynujące miejsce w Barcelonie. Jeszcze dziesięć lat temu kojarzące się przede wszystkim ze złodziejami, ciemnymi zaułkami i zaniedbanymi budynkami. Dziś średniowieczna dzielnica, która otacza turystyczną ulicę La Rambla (czytaj dalej), przyciąga tłumy turystów, którzy godzinami snują się po wąskich, a czasem bardzo wąskich uliczkach. Są tu niezliczone bary tapas, restauracje, cukiernie, sklepy z pamiątkami. Ale to nie wszystko - koniecznie trzeba zajść do kościoła św. Eulalii, a także do bazyliki La Merce. Rada:poczuć klimat dzielnicy, najlepiej uzbroić się w dokładną mapę z nazwami wszystkich ulic (są do siebie podobne), po czym schować ją do kieszenie i... iść na oślep. Na taką wędrówkę warto zarezerwować sobie kilka godzin - wrażenia niezapomniane!
Shutterstock
5 Kolejne niesamowite dzieło Antoniego Gaudiego. I kolejne dzieło nieukończone. Tu, w zamyśle przemysłowca i mecenasa Gaudiego, Eusebiego Guella, miało powstać miasto-ogród. Po 14 latach pracy nad projektem zarzucono go - spośród wielu przygotowanych pod projektowane domy działek sprzedano tylko trzy, z czego jedną kupił sam Gaudi. Dziś w jego domu mieści się poświęcone mu muzeum. Sam park już od wejścia urzeka baśniową atmosferą i niezwykle zmyślnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Największe wrażenie robi sala kolumnowa, która w zamyśle projektanta miała być osiedlowym targiem. Tutaj również znajduje się słynna zdobiona mozaiką salamandra - symbol Barcelony. Ale największym chyba atutem jest zapierający dech w piersiach widok na Barcelonę i Morze Śródziemne. Wstęp jest bezpłatny, ale planowane jest wprowadzenie opłat.
Shutterstock
6 Piękny widok obiecuje również wzgórze Tibiabo, na którym mieści się zabytkowy kościół Najświętszego Serca, a także jeden z najstarszych w Europie parków rozrywki. Składający się z kilku poziomów park oferuje atrakcje na różnym poziomie "wtajemniczenia", który mierzony jest wzrostem. Najczęściej granicą jest 120 cm - kto jest mniejszy, na najbardziej ekstremalne obiekty nie wejdzie. Ważne dla turystów: wybierając się na wzgórze, trzeba pamiętać, że czeka nas sporo przesiadek. Po dotarciu na Avinguda Tibidabo, trzeba przesiąść się na autobus albo na Tramvia Blau, na który potrzebny jest dodatkowy kupowany przed wejściem bilet (4 euro). Tramvia Blau to zabytkowy, liczący sobie sto lat tramwaj. On dowiezie nas do stacji funikularu, czyli kolejki szynowej, która dowiezie nas do celu. Bilety można kupić w kasie funikularu. Wstęp do parku wraz z przejazdem funikularem w dwie strony to koszt 32,60 euro dla osoby powyżej 1,20 m wzrostu. Ci, którzy mają między 1,20 m a 90 cm, zapłacą 12,40 euro. Dla dzieci mniejszych niż 90 cm wstęp jest darmowy.
Shutterstock
7 Wzgórze Montjuic to miejsce o największym zagęszczeniu biegaczy w Barcelonie. Nic dziwnego - zieleń i piękne kwieciste ogrody sprzyjają relaksowi. Ale wzgórze warto odwiedzić nie tylko pod kątem spaceru. Tu mieści się Stadion Olimpijski i kompleks olimpijski, na którym rozgrywana była olimpiada w 1992 roku. Tutaj również, na samym szczycie, położony jest zamek, który przez lata pełnił rolę więzienia. Tu wreszcie kończy się trasa kolejki linowej, do której wsiąść można po spacerze wzdłuż plaży Barceloneta (czytaj dalej). Ceny: Kolejka linowa w jedną stronę 11 euro, w dwie - 16 euro. Wstęp za zamek jest bezpłatny, podobnie jak na Stadion Olimpijski i na pierścień olimpijski.
Shutterstock
8 Właśnie na Montjuic znajduje się Fundacja Joana Miro, jednego z najbardziej znanych na świecie katalońskich twórców. Artysta, któremu sławę przyniosły obrazy, w pewnym momencie ogłosił śmierć malarstwa i odwrócił się w stronę innych gałęzi sztuki, m.in. rzeźby. Fundację, która gromadzi jego dzieła, zdobi jaskrawa i zagadkowa rzeźba Kobieta i Ptak. Ceny: bilet normalny kosztuje 11 euro. Ważne dla turystów: Fundacja Miro to tylko jedno z bardzo wielu barcelońskich muzeów prezentujących dzieła sztuki. Tym, którzy szukają takich właśnie wartych odwiedzenia miejsc, polecamy wizytę w Muzeum Picassa (dzielnica Barri Gotic), a także w Muzeum Sztuki Współczesnej (MACBA).
Shutterstock
9 Jedno z najbardziej znanych i charakterystycznych dzieł Antoniego Gaudiego, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Budynek położony przy Passeig de Gràcia wydaje się monumentalny - nie bez przyczyny zyskał przydomek "Kamieniołom". Geomorficzna struktura po raz kolejny zdradza uwielbienie Gaudiego dla kształtów naturalnych. Prawdziwa gratka to jednak dopiero wyprawa na dach budynku, ozdobiony wieżami przypominającymi jednym dym, innym - żołnierzy. Cena: bilet normalny 16,50 euro, dzieci (7-12 lat) 8,25, młodsze dzieci za darmo.
Shutterstock
10 Najbardziej znana ulica w Barcelonie. Wiecznie zatłoczona, pełna kramów i kawiarń, a także "naganiaczy", którzy łowią klientów barom i restauracjom. La Rambla ciągnie się od Placa de Catalunya aż do Kolumny Krzysztofa Kolumna, za którą zaczyna się strefa portowo-plażowa. Przy Rambli mieści się również jeden z najstarszych barcelońskich targów - La Boqueria. Warto tu zajść, przebić się przez pierwsze stoiska, by dotrzeć do ulokowanych w centrum targu barów tapas i stoisk z owocami i warzywami. Od Rambli odchodzi również ulica czerwonych latarni - Carrer de Sant Pau.Ważne dla turystów: La Rambla to terytorium polowań kieszonkowców. Panie powinny wziąć przykład z mieszkanek Barcelony i nosić torby z przodu. Należy być czujnym - niektórzy złodzieje stylizują się na turystów...
Shutterstock
11 Plaże to jeden z największych atutów Barcelony, zwłaszcza w cieplejsze miesiące (choć tu za ciepły miesiąc uważany może być nawet listopad - zdarzają się wówczas dni, gdy jest na tyle ciepło, że można się kąpać). Najbardziej znaną plażą w stolicy Katalonii jest Barceloneta, która jest stosunkowo najbardziej zatłoczona i zanieczyszczona. Im dalej na północ, tym luźniej.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję