W wywiadzie dla telewizji RAI Sileri powiedział, że za kilka tygodni możliwe będzie otwarcie lokali gastronomicznych także wewnątrz.

Reklama

Jeśli utrzyma się rytm szczepień, za 15 dni można będzie opóźnić godzinę policyjną. Wcześniej dane na to nie pozwalały, bo była pełnia trzeciej fali pandemii - dodał wiceminister zdrowia. Obecnie godzina policyjna obowiązuje od 22. do 5. Stale kierowane są apele o jej opóźnienie.

Wiceminister powtórzył, że nadal należy unikać skupisk ludzi i nosić maseczkę. Ja też chciałbym ją zdjąć, ale trzeba jeszcze trochę wytrzymać. Zmierzamy ku całkowitemu otwarciu wszystkich branż, ale konieczna jest nadal ostrożność w związku z wariantami wirusa - zaznaczył Sileri.

"W wieku 40 lat też można umrzeć na Covid"

Wiceminister stwierdził zarazem, że prawdopodobny jest wzrost zakażeń wśród młodych ludzi ze względu na ich mobilność. Ale to pewne, że nie przełoży się to na hospitalizacje i wzrost liczby pacjentów na intensywnej terapii - oświadczył.

Jednocześnie przestrzegł: To nie znaczy, że w wieku 40 lat nie można umrzeć na Covid-19, ale ryzyko jest mniejsze.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby na Covid-19 zmarło 139 osób i potwierdzono 8292 przypadki zakażeń w 226 tys. testów.

To najniższa liczba zgonów od 25 października zeszłego roku. Łączny bilans zmarłych na Covid-19 wzrósł do 122833.

Liczba zaszczepionych we Włoszech wynosi prawie 24 mln. Szczepienia zakończyło 7,3 mln osób.