Dzisiejsze telefony naładowane aplikacjami mogą spełniać wiele ról. Przykładowo aplikacja Passbook na iPhona gromadzi karty pokładowe, bilety i zniżki, potwierdzenia rezerwacji hotelowych, vouchery, czy karty lojalnościowe w jednym miejscu - mówi Tomasz Żelazny z OleOle.pl, sklepu internetowego ze sprzętem RTV/AGD i elektroniką użytkową.

Reklama

Dokumentów nie trzeba drukować, a ich forma elektroniczna akceptowana jest przez wielu przewoźników. Dzięki GoogleWallet z aplikacji mogą korzystać również użytkownicy smartfonów opartych na systemie Android - dodają przedstawiciele OleOle.pl.

Eksperci radzą, by ustawienia urządzenia przestawić na tryb manualny. Dzięki temu na miejscu unikniemy niekontrolowanych przez nas pobrań i aktualizacji. Podczas wyjazdów zagranicznych lepiej również zapomnieć o "streamingowaniu" filmów, czy przeglądaniu dużych zdjęć. To pozwoli uniknąć wysokich opłat.

Taka ostrożność nie zaszkodzi zwłaszcza podczas urlopu w kraju znajdującym się poza Unią Europejską. Koszt połączenia z Egiptu do Polski w zależności od operatora waha się od 8 do 9,98 zł za minutę. Z Maroka ta stawka może przekroczyć nawet 13 zł.

Przestrogą jest historia Kaia Diekmanna, redaktora naczelnego dziennika "Bild". Wypoczywając w Maroku, nie mógł oderwać się od swojego bloga. Po powrocie z urlopu dostał rachunek telefoniczny opiewający na 42 tys. euro.