Przymierzał się do tego czeski przewoźnik RegioJet, który z powodzeniem uruchomił taką trasę z Czech. Nic z tego nie wyszło. Teraz z ważną inicjatywą wyszli krakowscy radni.

Nowa szansa na pociąg do Chorwacji

Radni Krakowa, jak poinformował portal Wp.pl, chcą, żeby sprawą zainteresowało się PKP Intercity. Wystąpili już z projektem rezolucji w sprawie uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego z Krakowa do Chorwacji, w którym czytamy m.in.:

"Chorwacja od lat utrzymuje się w czołówce ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. W 2023 r. kraj ten odwiedziło ponad milion naszych rodaków. Większość z nich podróżuje do Chorwacji, korzystając z transportu samochodowego czy autokarowego, a ostatnio również coraz częściej z połączeń lotniczych. Dla wielu osób, szczególnie starszych, nieposiadających własnego środka transportu czy też podróżujących z małymi dziećmi, aktualna oferta przewozowa jest wyborem niewystarczającym, wynikającym bardziej z konieczności niż z rzeczywistych korzyści czy też wygód związanych z wybranym środkiem przewozu".

Reklama

Nowe połączenie plusem także dla Małopolski

Jak poinformowała "Gazeta Krakowska", rezolucja została jednogłośnie poparta na sesji Rady Miasta Krakowa, która odbyła się 20 marca. Rezolucję przekazano do ministra infrastruktury i do PKP Intercity.

Uruchomienie bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski do Chorwacji leży na sercu wielu środowiskom, nie tylko niezmotoryzowanym turystom. Obradom sesji uważnie przysłuchiwał się m.in. obecny na sali Konsul Honorowy Republiki Chorwacji Paweł Włodarczyk, inicjator uruchomienia takiego połączenia.

Radni zwrócili także uwagę korzyści biznesowe wypływające z nowej trasy w ofercie PKP Intercity. "Nowa, kolejowa oferta przewozowa, poza ułatwieniem i podniesieniem komfortu podróżowania do Chorwacji, stanowiłaby również atrakcyjną, turystyczną i biznesową ofertę Krakowa dla mieszkańców, tak przyjaznej dla Polaków, Chorwacji" – podkreślili.