Pandemia i izolacja dała się nam we znaki na tyle, że na urlop chętnie wyjeżdżamy z bliskimi. Najczęściej z rodziną – 35 proc. odpowiedzi, z partnerem lub partnerką – 29 proc. odpowiedzi lub z przyjaciółmi i znajomymi – 29 proc. odpowiedzi.

Reklama

Najchętniej wybieranym kierunkiem w turystyce krajowej jest morze, jak potwierdzają odpowiedzi 38 proc. ankietowanych. W góry zamierza się wybrać 20 proc. zapytanych Polaków, na Mazury 17 proc..

Dorośli w okresie letnich urlopów stawiają na sporty wodne, co trzeci respondent badania 'Zwyczaje urlopowe Polaków – lato 2021" serwisu Prezentmarzeń chce z nich aktywnie korzystać w czasie wakacji. Ponad 50 proc. zapytanych Polaków uważa, że w czasie tegorocznych wakacji po trudnym, pandemicznym, okresie więcej osób będzie chciało skorzystać ze sportów ekstremalnych. Wynika to, według 31 proc. ankietowanych, z faktu, że jesteśmy spragnieni mocnych wrażeń. Zdaniem 28 proc. kieruje nami potrzeba odreagowania pasywnej rozrywki z ostatnich miesięcy.

Wolny czas

Polacy podczas letnich urlopów starają się spędzać czas wolny coraz aktywniej, a sport - szczególnie ten z zastrzykiem adrenaliny - jest dobrą odskocznią od codziennej rutyny i dawką pozytywnej energii. To również dobry sposób na odreagowanie stresu związanego z pandemią oraz czasu, który musieliśmy spędzić w domu. Nawet jeśli spędzamy wypoczynek w kraju, to szukamy w miejscu pobytu ciekawych i oryginalnych rozrywek, jak na przykład flyboard. Letnie miesiące sprzyjają aktywności i sprawiają, że jesteśmy bardziej otwarci na nowe atrakcje i chętniej korzystamy także ze sportów ekstremalnych. – mówi Aleksandra Bromblik z serwisu Prezentmarzeń.

Wśród poszukiwanych dla dzieci wakacyjnych rozrywek dominują: parki rozrywki na przykład park linowy, gokarty, paintball – 33 proc. wskazań. Na drugim miejscu są sporty wodne, na przykład windsurfing czy kajaki – 22 proc. odpowiedzi. Część rodziców stawia także na edukacyjne formy spędzania czasu, wśród których pojawia się nauka jazdy konnej czy nauka wspinaczki ściankowej – 17 proc. wskazań. 15 proc. rodziców wybiera kreatywne atrakcje w postaci różnych warsztatów. Tylko 13 proc. rodziców poszukuje dla swoich pociech rozrywek wyciszających.

Weekendowy wyjazd to doskonała okazja na krótki urlop, aby zregenerować siły, a także alternatywna opcja dla osób, które nie mają czasu na dłuższy wypoczynek. Dzięki takim wyjazdom można odrywać się od zawodowych obowiązków i codziennej rutyny, ale przede wszystkim poczuć klimat i skorzystać z atrakcji oraz rozrywek oferowanych przez polskie miasta. Najczęściej na tego typu wyjazdach szukamy rozrywek związanych z aktywnością ruchową, a nawet sportami ekstremalnymi, niestandardowych, które nas zaskoczą oraz dostarczających ciekawej rozrywki np. terenowe gry miejskie. Dużym zainteresowaniem cieszą się również wyjazdy dostarczające relaksu np. pobyt w hotelu ze strefą SPA oraz dostarczające doznań kulinarnych.

*Badanie sondażowe "Zwyczaje urlopowe Polaków - lato 2021" zostało zrealizowane przez serwis Prezentmarzeń na próbie 976 respondentów w formie ankiety online w czerwcu 2021.