Początek programu ogłosił w czwartek premier Malezji Ismail Sabri Yaakob. Minister turystyki, sztuki i kultury Nancy Shukri przekazała, że otwarcie wyspy będzie początkiem eksperymentu ożywiania sektora turystycznego, który od półtora roku jest dotknięty pandemią Covid-19. Pomóc ma fakt, że Langkawi jest odizolowana od reszty kraju.

Reklama

Na liczącej 100 tys. mieszkańców wyspie do połowy sierpnia przeciwko koronawirusowi zaszczepiono 80 proc. ludności, a kolejne turystyczne regiony mają być otwierane, gdy osiągną ten sam poziom wyszczepienia. Na liście są m.in. kurorty na wyspie Pangkor, Redang, Tioman i wyspach Perhentian. Podróżujący tam zaszczepieni mieszkańcy Malezji, a docelowo także zagraniczni wczasowicze, będą mogli przyjechać i spędzić wakacje bez konieczności odbywania kwarantanny.

Turystyka w Malezji

W 2019 roku Malezję odwiedziło około 26 mln zagranicznych gości, którzy wydali na miejscu 86,14 mld ringgitów (21,5 mld USD). Międzynarodowy ruch turystyczny został jednak zawieszony w połowie marca 2020 roku, gdy – kilka dni po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia stanu globalnej pandemii – władze w Kuala Lumpur niemal całkowicie zamknęły granice kraju.

Hotelarze i touroperatorzy od wielu miesięcy apelują do rządu o rozluźnienie restrykcji. Według Malezyjskiej Rady Turystycznej pracę straciła większość z około 3,5 mln zatrudnionych w tym sektorze.

Od lipca pilotażowy program, umożliwiający przyjazdy cudzoziemców, działa na wyspie Phuket w sąsiedniej Tajlandii. Dotąd – według tajlandzkiego urzędu ds. turystyki (TAT) – skorzystało z niego ponad 27 tys. osób. Zainteresowanie skopiowaniem rozwiązań z Tajlandii oprócz Malezji wyraził także Wietnam. Na jesień, gdy w Azji Południowo-Wschodniej rozpoczyna się szczyt sezonu turystycznego, władze w Hanoi zapowiedziały eksperymentalne otwarcie wyspy Phu Quoc. Wietnam mierzy się jednak z największą dotąd falą zakażeń koronawirusem, a pod względem szczepień pozostaje w tyle za wszystkimi państwami regionu.