Jak ocenił w piątek prezes Kraków Airport Radosław Włoszek, nowe połączenie bazowego przewoźnika do Dubaju wpisuje się w priorytety lotniska, wśród których jest jak najszybsze odbudowanie bogatej i różnorodnej siatki połączeń.
"Szansa dla Krakowa i Małopolski"
- To także szansa dla Krakowa i Małopolski, by odbudować potencjał turystyczny regionu - wskazał prezes lotniska.
Węgierski przewoźnik będzie na tej trasie konkurował z linią lotniczą flydubai ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, która w kwietniu 2018 r. rozpoczęła codzienne bezpośrednie loty pomiędzy Krakowem i Dubajem. Było to pierwsze połączenie lotnicze stolicy Małopolski z krajami Zatoki Perskiej.
Kraków Airport
Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. W zeszłym roku lotnisko przyjęło prawie 3,1 mln pasażerów. Rok wcześniej było to blisko 2,6 mln osób. W 2019 roku, ostatnim przed pandemią, z usług portu skorzystało ponad 8,4 mln podróżnych.
W tym roku Kraków Airport planuje obsłużyć 5,4 mln pasażerów, co stanowić będzie 65 proc. ruchu pasażerskiego z 2019 r. Prognozy te – zastrzega zarząd portu - są uzależnione od dalszej sytuacji związanej z pandemią.