Oprócz przyczynienia się do rozwoju regionu Kansai po Wystawie Światowej EXPO 2025 w Osace, mamy nadzieję, że (kasyno) stanie się bazą turystyczną promującą uroki Japonii na świecie - oświadczył premier Fumio Kishida, podkreślając przy tym potrzebę wdrożenia przez rząd środków, zapobiegających uzależnieniu od hazardu.

Reklama

Plan kurortu

Władze Osaki przedstawiły plan kurortu, składającego się z hotelu, sal konferencyjnych i sektorów gier hazardowych, który ma zostać otwarty na sztucznej wyspie Yumeshima w 2029 roku. W 2016 roku w Japonii uchwalono ustawę, torującą drogę do legalizacji kasyn, które przez lata były zakazane. W kraju istnieje już kilka innych zalegalizowanych form hazardu, jak zakłady na wyścigach konnych, zakłady piłkarskie i różne loterie.

Reklama

Kurort na Yumeshimie ma przyciągać ok. 20 mln turystów rocznie i przynosić 8,6 mld dolarów zysków regionowi. Według agencji Kyodo pomimo pozytywnej decyzji rządu, należy jeszcze przezwyciężyć zaniepokojenie lokalnych mieszkańców możliwością uzależnienia od hazardu i wzrostem przestępczości.

Hazard w Japonii

Podobny plan kurortu z kasynem, jaki przedstawiła Osaka, zaproponowała też Prefektura Nagasaki. Znajduje się on obecnie w fazie oceny.

Każdy kompleks hazardowy, który chce uzyskać koncesję w Japonii, będzie musiał przedstawić swoje plany zapobiegania uzależnieniu od hazardu - przypomina AFP. Wedle rządowych danych z 2021 roku w zamieszkanej przez ponad 125 mln osób Japonii 2,8 mln z nich, czyli 2,2 proc. populacji, jest uzależnionych od hazardu. Wielu nałogowo gra w grę automatową pachinko. Oferuje ją ok. 7600 placówek w Japonii, zazwyczaj wykorzystujących luki prawne, aby umożliwiać wymianę żetonów na pieniądze.