Test systemu ostrzegania przed tsunami w Portugalii

W poniedziałek przeprowadzono w Portugalii testy systemu ostrzegania przez tsunami. Miało to miejsce w trzech miastach: Lizbonie, Setubalu oraz regionie turystycznym Algarve w mieście Portimao. Zawyły syreny alarmowe oraz wydawano polecenia przez megafony znajdujące się na plaży. Ćwiczenia przeprowadzono w związku z ostrzeżeniami sejsmologów przed silnym trzęsieniem ziemi w Portugalii.

Wybrano trzy powyżej wskazane miejsca, gdyż są one najbardziej narażone na silne trzęsienie ziemi i nadejście fali tsunami.

Reklama

Przewidywane trzęsienie ziemi w Portugalii

Reklama

Aktualnie w Portugalii rejestrowane są słabe wstrząsy, jednak sejsmolodzy twierdzą, że poważne trzęsienie ziemi to tylko kwestia czasu. Najwięcej wstrząsów aktualnie notowanych jest w południowej i środkowej części kraju. Ostatnie trzęsienie ziemi wystąpiło w niedzielę, 5 listopada (magnituda 3,4).

Testowanie systemów ostrzegania miało więc służyć sprawdzeniu, czy wszystko działa, oraz uwrażliwieniu mieszkańców na to, co może się wydarzyć.

Reklama

Ostatnie silne trzęsienie ziemi w Portugalii

1 listopada 1755 roku miało miejsce najsilniejsze trzęsienie ziemi, które spotkało Portugalię. W wyniku tej katastrofy zginęło kilkadziesiąt tysięcy osób. Zniszczenia były ogromne.

Aktualnie sejsmolodzy przewidują, że najbardziej zagrożone silnym trzęsieniem ziemi są miasta Portimao i Lagos. Co więcej, według prognoz z 2009 roku możliwe jest, że gdyby w regionie Algarve wystąpiło trzęsienie o takiej sile, jak to z 1755 roku, mogłoby zginąć przeszło 1200 osób, a prawie 12 tysięcy stracić domy.