W Grecji brakuje rąk do pracy

W czerwcu sezon ruszy w Grecji pełną parą. Właściciele hoteli, restauracji i tawern szykują się na najazd milionów turystów z całego świata. W 2023 roku kraj odwiedziła rekordowa liczba 36 mln podróżnych. Brak chętnych do pracy przy obsłudze turystów stanowi więc poważny problem.

Na obsadzenie czeka 83 tysiące wakatów. Najwięcej osób jest potrzebnych w hotelarstwie (53 tys. wolnych stanowisk), a także w gastronomii (30 tys. stanowisk) – podaje organizacja POEET zrzeszająca pracowników turystyki. Biorąc pod uwagę, że w greckiej branży hotelarsko-gastronomicznej potrzeba około 400 tys. pracowników, obecna liczba wakatów stanowi ponad 20 proc.

Reklama

Dlaczego Grecy nie chcą pracować w turystyce?

Taka sytuacja trwa nie od dziś, ale stale się pogarsza. Rok temu brakowało 60 tys. ludzi do pracy. Grecy muszą posiłkować się pracownikami z zagranicy. W ubiegłym roku zatrudniono około 11 tys. osób z krajów pozaunijnych. Tym razem plany są podobne, ale to i tak za mało.

Chociaż dla greckiej gospodarki turystyka ma kluczowe znaczenie, to dla mieszkańców praca w hotelach i lokalach gastronomicznych przestała być opłacalna. Zarobki kelnerów, kucharzy czy personelu sprzątającego nie są atrakcyjne, zważywszy na coraz wyższe koszty utrzymania. Zdaniem wielu pracowników wynagrodzenie nie jest również adekwatne do wysiłku z jakim wiąże się obsługa turystów. Zamiast pracy sezonowej część osób woli znaleźć stabilne zatrudnienie w innej branży. Wiele jest również osób pracujących na czarno, które mogą dzięki temu pobierać zasiłki dla bezrobotnych.

Reklama

Co to oznacza dla turystów?

Przedstawiciele greckiej branży turystycznej obawiają się, że niewystarczająca liczba pracowników może odbić się na jakości i dostępności usług. Zwłaszcza, że w tym sezonieturystów po raz kolejny może być rekordowo dużo.Brak możliwości ich obsługi oznacza mniejszy zysk. Czy również wyższe ceny? To raczej nieuniknione. W ubiegłym roku ceny noclegów w Grecji wzrosły średnio o 8,6 proc.

Grecja jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie. W 2023 roku przyjechało tam o 20 proc. więcej podróżnych niż rok wcześniej. Wydali 20,6 mld euro.