Dziennikarze BBC są zachwyceni trasą Velo Baltica. Liczy ona łącznie 245 kilometrów. To trasa rowerowa, która jest częścią europejskiego szlaku Eurovelo 10, przebiegającego dookoła basenu Morza Bałtyckiego. Velo Baltica częściowo pokrywa się z Eurovelo 13, czyli trasą znaną jako szlak Żelaznej Kurtyny.

Reklama

Jedna z najdłuższych tras rowerowych w Polsce

Ze względu na dobre przygotowanie, piękne krajobrazy i ciekawe miejscowości na trasie Velo Baltica cieszy się dużą popularnością wśród cyklistów nie tylko z Polski, lecz również zagranicy. Velo Baltica jest szlakiem bardzo dobrze oznakowanym. Dzięki charakterystycznym pomarańczowym tabliczkom z symbolem czarnego roweru i piktogramom Unii Europejskiej łatwo jest orientować się na trasie.

Velo Baltica nadaje się zarówno na krótkie wycieczki wzdłuż morza, jak i na kilkudniową wyprawę rowerową.

Jest co zwiedzać po drodze

Trasa ma swój początek w Świnoujściu. Potem biegnie przez Międzyzdroje i Wolin, gdzie znajduje się Woliński Park Narodowy. Następnie trasa prowadzi przez kolejne miasta polskiego wybrzeża. Podążając tym szlakiem, zwiedzimy min. Kołobrzeg, Darłowo czy Ustkę oraz inne miejscowości wczasowe. Każde z tych miejsc ma swój niepowtarzalny urok i warto zatrzymać się na chwilę, by poznać ich historię i piękno.

Dziennikarze BBC zwrócili m.in. uwagę na niewielki i malowniczy Trzęsacz, gdzie można obejrzeć ruiny średniowiecznego kościoła i Gąski z XIX-wieczna latarnią morską.