Erupcja Wezuwiusza z 79 roku n.e. uchodzi za jeden z największych kataklizmów w historii starożytnego świata. Blisko 2 tysiące lat temu żywioł zniszczył rzymskie miasta Pompeje, Herkulanum i Stabie. Potężny wybuch wyrzucił w powietrze ogromne ilości popiołu, pumeksu i gazów wulkanicznych, które zasypały miasta. W powietrzu unosiły się trujące gazy, szybko rosła temperatura. Ludzie masowo ginęli.

Reklama

Nowy obiekt udostępniony turystom w Herkulanum

Na terenie Herkulanum, tak samo jak w Pompejach, prowadzone są cały czas prace wykopaliskowe i konserwatorskie. Odkrywane są coraz to nowe obiekty, artefakty czy freski.

Teraz Park Archeologiczny Herkulanum udostępnił turystom kolejny, ciekawy obiekt. To plaża, na której odnaleziono 300 szkieletów mieszkańców Herkulanum, którzy mieli nadzieję, że uciekną przed żywiołem przez morze. Ich szkielety znaleziono podczas wykopalisk przeprowadzonych pod koniec XX wieku, w kamiennych hangarach dla łodzi i na samej plaży.

Ostatnie znalezisko na plaży pochodzi z 2021 r. Archeolodzy odnaleźli wtedy szkielet mężczyzny około czterdziestki. Miał ze sobą torbę, wypełnioną cennymi przedmiotami.

Uciekinierzy z Hekulanum mieli nadzieję, że mieszkańcy Neapolu, którzy widzieli erupcję wulkanu, przyjdą im z pomocą i wyślą po nich łodzie. Według najbardziej aktualnych ustaleń naukowców mieszkańcy Herkulanum zmarli z powodu wysokiej temperatury.

Akcją ratowania ludzi z Herkulanum i Pompejów dowodził Pliniusz Starszy. Sam zginął podczas tej akcji ratowniczej.

Jak dojechać do Herkulanum?

Park Archeologiczny Herkulanum to bardzo interesujące miejsce dla wielbicieli historii. W wielu z ocalałych tam budynków można podziwiać zachowane w idealnym stanie mozaiki, posągi czy marmurowe elementy.

Do Herkulanum można bardzo łatwo dojechać pociągiem podmiejskim Circumvesuviana z Neapolu, Pompei lub Sorrento – trasa Napoli-Sorrento. Podróż ze stacji Napoli Piazza Garibaldi do stacji Ercolano Scavi trwa zaledwie 20 minut.