Nagrodę "Cinque Vele" (Pieć Żagli) dostały 33 kurorty – 21 nadmorskich i 12 nad jeziorami. W sumie oceniono 432 miejsca – 354 nadmorskie i 78 położone nad jeziorami.

Nad morze? Może nad jezioro?

To 24. edycja "Błękitnego Przewodnika" po najlepszych włoskich kurortach leżących nad morzami i jeziorami. Organizatorzy tego rankingu wzięli pod uwagę m.in. czystość plaż i wody czy infrastrukturę. Ogromna rolę grała wśród kryteriów umiejętność połączenia organizacji kurortu z dbałością o zasady ekologii i zrównoważonego rozwoju.

Reklama

Pierwsza piątka

Wśród nadmorskich kurortów pierwsze miejsce zajęło miasteczko Pollica w Kampanii, region Cilento. Pollica to śliczne, średniowieczne miasteczko, do którego należą dwie, wielokrotnie nagradzane już plaże - Acciaroli i Pioppi.

Drugie miejsce w nadmorskim rankingu zajęło Nardò w Apulii, region Salento. Kolejne są: Baunei i Domus De Maria – Sardynia; Castiglione della Pescaia – toskańska Maremma.

Jeśli chodzi o jeziora, to klasyfikacja przedstawia się tak: Molveno Molveno w Trydencie, Appiano sulla Strada del Vino nieopodal Bolzano, nad jeziorem Monticolo; Massa Marittima - toskański region Grosseto; Sospirolo nad jeziorem Mis w Wenecji Euganejskiej, prowincja Belluno oraz Avigliana w Piemoncie.