Możliwości systemu, opartego o darmową przeglądarkę layar, przedstawił w czwartek prezydent Katowic Piotr Uszok. Zapowiedział, że równolegle z rozpoczynającą się w przyszłym roku przebudową centrum miasta, samorząd zamierza wdrażać kolejne zaawansowane technologie, pomocne mieszkańcom i gościom.

Reklama

Layar działa dzięki współpracy wbudowanego w telefon kompasu, GPS i kamery. W efekcie powstaje coś w rodzaju samochodowej nawigacji GPS, ale przeznaczonej dla pieszych. Na obrazie z kamery telefonu wyświetlane są dodatkowe informacje o zabytkach, muzeach i placówkach kultury, hotelach czy restauracjach. W sumie do systemu wprowadzono 50 miejsc.

Przewodnik po Katowicach przygotowano po polsku i angielsku. Adresowany jest głównie do gości zagranicznych. Mapa miasta składa się z czterech kategorii: kultura i rozrywka, służba publiczna i transport, hotele oraz wydarzenia. Dzięki dodatkowym funkcjom możliwe jest np. zatelefonowanie do wybranego hotelu czy restauracji, przez wybranie numeru bezpośrednio z mapy wskazującej dany obiekt.

Bartłomiej Bandoła z katowickiej firmy, która zrealizowała projekt, przekonuje, że w Europie zachodniej tego typu przewodniki zyskały dużą popularność i wciąż się rozwijają. Pierwsze doświadczenia pokazują, że również w Katowicach rozwiązanie to może się przyjąć - gdy w fazie testowej stworzono mapę katowickich hot-spotów, w ciągu tygodnia skorzystało z niej kilkadziesiąt osób, głównie użytkowników iPhone'ów.

W czwartek władze Katowic uruchomiły również system KISS - Katowicki Informacyjny System Sms-owy. Po zarejestrowaniu się w internecie lub w urzędzie, chętni mieszkańcy będą otrzymywać sms-y z informacjami o ważnych wydarzeniach w mieście, załatwianiu spraw w urzędzie czy sprawach społecznych. Docelowo wprowadzone będą powiadomienia np. o tym, że załatwiane w urzędzie dokumenty są już do odbioru.

Na stronie internetowej Katowic dostępna jest również zaktualizowana interaktywna mapa miasta, dzięki której łatwo można wyszukać każdy obiekt i działkę w mieście.