Nordic Walking Park "Kraina Puszczy i Żubra" ma powstać w pierwszy etapie na terenie nadleśnictw Białowieża i Hajnówka. Zimą szlaki te mają służyć także narciarzom biegowym. Jak powiedziała PAP Walentyna Gorbacz z hajnowskiego starostwa, trasy są już wyznaczone, projekt jest gotowy, ale zanim zostaną oznakowane, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku musi wydać zgodę na to, by niektóre odcinki tras mogły się znajdować na terenie rezerwatów.

Reklama

Puszczański park do nordic walking będzie stanowiło 7 tras. Trasy do maszerowania z kijkami przebiegają w większości wzdłuż istniejących już szlaków w puszczy. Wytyczali je specjaliści z Polskiej Federacji Nordic Walking. Szlaki przebiegają po płaskim terenie, bez pagórków, będą miały różne stopnie trudności. Najłatwiejsze szlaki - oznaczone kolorem zielonym - będą miały 3 i 9 km długości, czerwone - trudniejsze - 9 i 11 km. Czarnym kolorem będą oznaczone szlaki o największym stopniu trudności, będą to dwa szlaki o długości po 15 km i najdłuższy - 21 km.

Trasy będą przebiegać głównie przez tereny puszczańskie, choć po drodze będzie można m.in. zobaczyć Krynoczkę - miejsce z malutką cerkwią i źródełkiem, czczone przez prawosławnych, czy puszczańskie wsie takie np. jak Budy.Nordic walking w Podlaskiem zyskuje coraz więcej zwolenników. Tylko w ciągu ostatniego roku Tomasz Dziekoński przeszkolił około 200 osób, które chcą świadomie uprawiać tę dyscyplinę. Wiele osób także po prostu "amatorsko" spaceruje z kijkami.

"Nie jest to właściwy nordic walking, gdyż ten to bardziej forma treningu niż spaceru" - zastrzega Dziekoński. Jak wyjaśnia, nordic walking to energiczny marsz w odpowiedniej technice: maszerujący ma specyficznie ustawioną, lekko pochyloną sylwetkę, wzrok skierowany przed siebie, kijki są także skierowane pod kątem wobec podłoża.

Jak poinformowała Walentyna Gorbacz z hajnowskiego starostwa, w Puszczy Białowieskiej jest 13 szlaków pieszych i 14 rowerowych. Szlaki dla rowerzystów mają około 460 km. Najnowszy szlak rowerowy łączy Puszczę Białowieską z rzeką Bug.

Puszcza Białowieska to ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. Jedną szóstą polskiej części puszczy obejmuje Białowieski Park Narodowy. Trwają starania ministerstwa środowiska o jego powiększenie.