Na wschodzie Dolomity ze swoimi wspaniałymi stacjami narciarskimi, na zachodzie - ośrodki w Piemoncie niczym nie ustępujące tym najlepszym, francuskim. Narciarze mają we Włoszech w czym wybierać.

Reklama

Tu dobrze poczują się początkujący narciarze. Na włoskich stokach mniej ważne od dobrej zabawy jest jak kto jeździ. Dlatego często na narty do Italii przyjeżdżają rodziny z dziećmi. Najmłodsi mają na stokach mnóstwo atrakcji dla siebie, włącznie ze specjalnymi placami zabaw śnieżnych.

Miłośnicy białego szaleństwa mogą we Włoszech wybrać uznane od wielu lat kurorty, ale mogą też zaszyć się w cichym i spokojnym miejscu. I jedni, i drudzy nie będą narzekać.

Większość ośrodków narciarskich jest ze sobą połączona, dlatego wyjeżdżając wyciągiem lub kolejką do góry nie jesteśmy wcale skazani na jeden stok. Niemal wszystkie trasy są naśnieżane w razie potrzeby. Są też oświetlane, dlatego można tam szusować wieczorną porą.

Uwaga! We Włoszech popularne jest narciarstwo biegowe. W każdym ośrodku mamy do dyspozycji kilometry tras dla amatorów "biegówek". Z zasady każdy liczący się kurort ma basen i salony odnowy biologicznej. Jak znalazł po całym dniu na stoku.

Wielką wygodą jest możliwość kupienia jednego karnetu na wszystkie wyciągi i kolejki w danym ośrodku. Czasem nawet jeden karnet obowiązuje na większym terenie. Wystarczy tylko kupić i szusować.

Stacje narciarskie łączą z reguły darmowe skibusy. Czasami się spóźniają, ale to przecież Włochy!

A oto najważniejsze ośrodki narciarskie Włoch:

1. Kronplatz (Südtirol)
2. Alta Badia (Südtirol)
3. Gröden - Wolkenstein (Südtirol)
4. Livigno - Monte della Neve/Sponda (Lombardei)
5. Soelden (Südtirol)
6. Val di Sole/Folgarida-Marilleva (Trentino)
7. Marmolada Gletscher (Venetien)
8. Gröden - St. Christina (Südtirol)
9. Plose Brixen (Südtirol)
10. Schnalstal (Südtirol)
11. Breuil Cervinia (Aostatal)
12. Val di Sole/Passo Tonale (Trentino)
13. Madonna di Campiglio (Trentino)
14. Meran-2000 (Südtirol)
15. Seiser Alm - Gröden (Südtirol)
16. Cortina d'Ampezzo (Venetien)
17. Gröden - St. Ulrich (Südtirol)
18. Canazei - Belvedere (Trentino)
19. Haideralm - St. Valentin, Reschenpass (Südtirol)
20. Ski Center Latemar (Südtirol)