Zakopane to największy ośrodek sportów zimowych w Polsce, a Tatry, jedyne góry typu alpejskiego w tej części Europy, są stosunkowo łatwo dostępne, stanowiąc raj dla miłośników narciarstwa.

Reklama

Czeka na nich Kasprowy Wierch. U góry, na wysokości prawie dwóch tysięcy metrów, śnieg leży nieraz aż do maja. Na profesjonalnie przygotowanych trasach szusować można w wiosennym słońcu, ile dusza zapragnie.

Narciarstwo i snowboard można także uprawiać na licznych stokach położonych w pobliżu centrum miasta. Są to: Gubałówka, Polana Szymoszkowa, Harenda, Butorowy Wierch, Nosal. Dla mniej zaawansowanych: Koziniec, Antałówka i Lipki.

Spragnieni bliższych kontaktów z nieskażoną tatrzańską przyrodą mogą wypróbować narciarstwo ski-tourowe. Ze względu na przepisy Tatrzańskiego Parku Narodowego można je uprawiać tylko w ściśle określonych rejonach wysokogórskich. Inna formą rekreacji jest narciarstwo biegowe w scenerii pięknych dolin tatrzańskich i wzgórz otaczających Zakopane.

Nie można jednak zapomnieć, że słoneczny, zimowy dzień w kilka chwil może zamienić się w śnieżne piekło, z burzami, gradem i widocznością ograniczoną do zera. Nie zapominajmy o odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym i sprzętowym. Wszelkich informacji i pomocy w nagłych wypadkach udziela Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, tel. ratunkowy 0 601 100 300.

Zimowy wypoczynek w Zakopanem to nie tylko narty. Przyjeżdżają tu wszyscy, którzy cenią autentyczną kulturę góralską, regionalną kuchnię, gościnną i serdeczną atmosferę. Zostały one docenione ponad sto lat temu, kiedy pod Giewont przybyli najznamienitsi twórcy kultury.

Zauroczeni krajobrazem i góralskimi "zwykami", czyli zwyczajami, nierzadko osiedlali się pod Tatrami na stałe. Dziś możemy podziwiać w Zakopanem ich domy: willę "Koliba", którą dla Zygmunta Gnatowskiego zaprojektował twórca stylu zakopiańskiego Stanisław Witkiewicz. Jest on również projektantem "Domu Pod Jedlami" dla rodziny Pawlikowskich oraz drewnianej kaplicy w Jaszczurówce.

Obok wspaniałych obiektów w stylu zakopiańskim miasto może się poszczycić świetnie zachowaną regionalną architekturą drewnianą, wśród której prym wiedzie zabudowa ulicy Kościeliskiej. Melomani powinni wybrać się do "Atmy" Muzeum Karola Szymanowskiego, na któryś z niezapomnianych wieczorów koncertowych. Koniecznie też trzeba odwiedzić znany w całej Polsce i poza jej granicami Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Po atrakcjach dla ducha - coś dla ciała: gabinety fitness i spa oraz wizytę w zakopiańskim Aqua Parku. A dla pokrzepienia - regionalne przysmaki w jednej z licznych restauracji usytuowanych na najsłynniejszym deptaku w Polsce, Krupówkach. Nie znalazł się jeszcze nikt, kogo kubek grzańca i moskol z żurawiną nie postawiłyby na nogi po intensywnie spędzonym dniu.

Informacja turystyczna

Centrum Informacji Turystycznej w Zakopanem
ul. Kościuszki 17
tel. 018 201 22 11